Potravinová sbírka se v Chrudimi konala tradičně v prodejně obchodního řetězce Tesco a nově také v Bille. Po technické stránce ji Pardubickém kraji zajistila Potravinová banka Pardubice a v Chrudimi samotné Dobrovolnické centrum Farní charity Chrudim a nezisková organizace SOPRE CR.

„Informovanost našich spoluobčanů o účelu sbírky rok od roku roste. I letos přišlo několik jednotlivců i rodin, kteří nepřišli uspokojit své potřeby, ale se záměrem nakoupit a darovat vhodné produkty,“ uvádí za Farní charitu Chrudim Miroslava Šakarová a jedním dechem přidává radostná čísla: „Letošní potravinová sbírka přinesla rekordní výsledek. V Tescu dárci věnovali 1 052,689 kg potravin a jiného zboží a v Bille 468,567 kg. Ve výsledku tedy více než 1,5 tuny produktů!“

Pomoc hladovějícím

Během sbírky lidé mohli nakoupit nebo přinést a do rukou dobrovolníků odevzdat trvanlivé potraviny nebo třeba drogistické zboží, které pak pomohou těm, kteří jej nemají dostatek. „Hlavním posláním sbírky je podat pomocnou ruku těm, kteří trpí nedostatkem jídla, a zároveň upozornit na to, v jaké míře jídlem plýtváme. Hlad totiž není bohužel ani u nás abstraktní pojem – podle kvalifikovaných odhadů žije u nás na hranici chudoby nebo sociálního vyloučení téměř 1,5 milionu lidí,“ uvádějí pořadatelé Národní potravinové sbírky na svém webu.

Dobrovolníci Farní charity Chrudim operovali v Tescu. „Během dne se zde prostřídalo 13 dobrovolníků, osm z nich vydrželo na místě po celou dobu trvání sbírky, tedy úctyhodných 12 hodin. Pochválit musíme i nakupující - dárce. Oproti předchozím ročníkům letos darovali daleko pestřejší sortiment Nešlo jen o potraviny, ale i o hygienické a drogistické zboží. Je vidět, že i dárci přemýšlejí o tom, co darovat,“ říká Miroslava Šakarová a pokračuje:

Od maminky mamince

„Například maminka na rodičovské koupila jednorázové plenky, vlhčené ubrousky, vatové tyčinky - prostě takový set pro jinou maminu s miminem. Dík ovšem patří všem, kteří do sbírky přispěli, bez ohledu na celkovou hodnotu daru. Cenné je již samotné přijetí a podpoření myšlenky celé akce,“ doplňuje Šakarová.

Během dne se v obou prodejných stavili a s výběrem darů pomohli také David Kasal nebo Jan Chvojka, kteří se do sbírky zapojují pravidelně a jejich návštěva se nikdy neobejde bez velkého zájmu přítomných

„Vybrané dary byly průběžně tříděny a odváženy do Sopre o.p.s., kde celý výtěžek letošní sbírky zůstane pro potřebné z Chrudimi a blízkého okolí. Za klidný průběh sbírky chceme poděkovat nejen nakupujícím, našim dobrovolníkům, zaměstnancům a přátelům chrudimské společnosti Sopre, ale i zaměstnancům a panu řediteli Seidlovi z Tesca,“ dodává Šakaraová.