Březnový podíl nezaměstnaných v Pardubickém kraji se snížil o desetinu procentního bodu na 7,7 procenta. V kraji nemělo práci více než 26.900 lidí. Ekonomové předpokládali větší zlepšení, protože běžně touto dobou začínají sezonní práce. Řekl to ředitel Úřadu práce v Pardubicích Petr Klimpl.
„Uvedu příklad, třeba v Pardubicích obvykle již byly v půlce března předzahrádky na Pernštýnském náměstí, to znamená další nároky na pracovní síly. Nyní se stavěly hodně po Velikonocích, kolem 8. dubna," uvedl Petr Klimpl.

Přispívají na platy

Počet lidí bez práce během března klesl zhruba o 600. K tomu přibylo i více pracovních nabídek, které firmy nabízejí prostřednictvím úřadů práce. Nejvíc poptávají obchodní zástupce, finanční poradce a pracovníky do call center.

O tyto pozice však není zájem. Podobné je to s technickými obory, vyučených lidí s tímto zaměřením je málo.
„Více jak 60 procent lidí jsou v evidenci delší dobu než šest měsíců," sdělil Petr Klimpl.
Pardubický úřad práce má na letošek 150 milionů korun. Městským úřadům i firmám přispívá na platy pracovníků v rozmezí 11.000 až 15.000 korun. Pracovní smlouvy musí být uzavřené nejméně na půl roku a zaměstnanec dostane běžnou dohodnutou mzdu. Úřad letos bude podle Petra Klimpla dotovat až 1000 míst.

Hledá práci rok

Úřad práce se zaměřuje hlavně na starší lidi, zdravotně postižené nebo matky s dětmi.
Klára Křížková z Pardubic je vyučená dámská krejčová a hledá práci přibližně rok.

Ráda by třeba prodávala na jednu směnu, aby stihla odpoledne vyzvednout syna ze školky. Zatím se jí takové místo najít nedaří. „Manžel pracuje na směny, babičky také nemají pořád čas. V obchodech se pracuje dlouho do večera," prohlásila Klára Křížková z Pardubic. Ve všech okresech kromě Pardubicka podíl nezaměstnaných klesl. Nejnižší podíl nezaměstnaných byl na Pardubicku, nejvyšší tradičně na Svitavsku. „Překvapivě se rozdíl mezi okresy postupně snižuje," dodal ředitel pardubického úřadu práce.