„Byl jsem na testech v září a bez fronty, stejně jako před pár dny. Výsledek do několika hodin. Kamarád byl ale na začátku listopadu a čekal hodiny ve frontě,“ říká Pavel z Pardubic. Pokles testů potvrzuje i vedení nemocnic. „Na odběrových místech Nemocnice Pardubického kraje pozorujeme od druhého listopadového týdne postupný pokles poptávky po testování,“ uvedla Kateřina Semrádová, mluvčí Nemocnice Pardubického kraje. Ubylo počet nařízených testů, ale také samoplátci, kteří si test platili. „V týdnu od 2. do 8. listopadu bylo v rámci Nemocnice Pardubického kraje provedeno 7346 odběrů. V dalším týdnu od 9. listopadu to bylo 5612 odběrů, mezi 16. a 22. listopadem už jenom 4124 odběrů,“ vypočítává Semrádová. Méně práce mají také výjezdové týmy, které jezdí na odběry za lidmi domů a do domovů pro seniory. „Počet pacientů, které sanita denně vyšetří, se nezměnil, ale zkrátila se čekací lhůta. Tým nemocnice vyjíždí pravidelně v úterý, ve čtvrtek a v neděli a v případě potřeby také v pátek. V pondělí a ve středu jezdí tým hasičského záchranného sboru. K hromadným odběrům indikovaným hygienou pak vyjíždí armáda,“ vysvětlila mluvčí nemocnice.

Za malým zájmem o testování stojí podle lékařů zřejmě fakt, že lidé přestali mít z covidu-19 strach. „Opatření sice platí, ale když vidím, jak se změnilo chování lidí. Už se nebojí a znám několik lidí, kteří ani na testy nešli,“ dodává Pavel.

Nemocnice Pardubického kraje přitom na začátku listopadu navýšila kapacitu vyšetřovaných vzorků na covid-19. Do laboratoří v Pardubické a Orlickoústecké nemocnici totiž přibyly nové automatizované laboratorní přístroje. Díky nim každá z těchto laboratoří zvládne vyšetřit až 1000 vzorků za den.

Vedení nemocnice v souvislosti s poklesem testů upraví provozní dobu odběrových míst v Pardubickém kraji. Ta se zkrátí v Ústí nad Orlicí o dvě a v Chrudimi o jednu hodinu. Stále ale platí, že všechna odběrová místa jsou v provozu pět dní v týdnu. Místo v Pardubické nemocnici je otevřené dokonce každý den.