Dnes odpoledne se plně zprovoznil nový úsek silnice U Trojice, jezdí se nově ve čtyřech pruzích. „Na zhruba kilometrovém úseku jsme odstranili dopravní značení, úsekem projelo doprovodné vozidlo a za ním pak i ostatní řidiči,“ popsal Jan Rýdl z Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Řidiči, kteří jedou z Hradce Králové, se tak vyhnou složité křižovatce a objíždění, cestu na Chrudim si zkrátí přes novou rampu, která ústí přímo u Parama na čtyřproudové silnici.

V Pardubicích by se tak dopravě na silnici, která spojuje Pardubický kraj s Hradeckým a s Vysočinou, mělo výrazně ulevit. „Konec dopravních zácp, konec čekání v kolonách, větší klid pro řidiče. Otevíráme téměř kilometrovou stavbu, která odblokuje úzké hrdlo na jedné z nejvytíženějších silnic v celém kraji,“ nechal se na dnešním slavnostním předávání stavby slyšet ministr dopravy Dan Ťok.

Denně úsekem, jehož přestavba vyšla na 368 milionů korun bez DPH, projede 21 tisíc aut, velká část z nich míří do centra.

Otázkou zůstává, zda otevření nového úseku uleví právě řidičům mířícím od Parama do centra města. Na nedávno zrekonstruovaném přednádraží se každý den tvoří dlouhé kolony a řidiči mnohdy zůstávají stát právě už na nadjezdu U Trojice.

Podle řidiče Aleše Práchenského nový úsek dopravě v Pardubicích nepomůže. „Kolem nádraží to bude stále peklo,“ vyjádřil se Práchenský na Facebooku. „Důležitý směr je Hradec – Chrudim a naopak. V tomto případě to bude paráda,“ napsal zase Daniel Seifert.

Podle ŘSD zácpy opadnou. „Dopravě v Pardubicích se výrazně uleví, samozřejmě je ale třeba pokračovat v dalších pracích,“ řekl Rýdl.

Další opravy by měly začít na jaře 2019, kdy se začne přebudovávat mimoúrovňová křižovatka Palackého.

Otevření silnice ocení také cestující městské hromadné dopravy, kteří už budou moci využívat zastávku Nadjezd Paramo. „Začali jsme obsluhovat zastávku na nadjezdu, je ale na znamení. Lidé si tedy musí zvyknout, že ji mohou opět využívat, zatím tam autobusy jen projíždějí,“ připomněl ředitel Dopravního podniku města Pardubice Tomáš Pelikán.

Lada Součková