Zřejmě poslední vánoční svátky prožili manželé Čápovi v bytovém domě na náměstí Jana Pernera v Pardubicích. Přes dvacet let bylo toto místo jejich domovem, se sousedy dobře vycházeli a rádi společně poseděli venku u kávy. Dnes ale místo připomíná dům duchů. Většina z 38 bytů je prázdná.

DŮM ZBOURAJÍ

Zastupitelé Pardubic totiž rozhodli, že objekt zbourají, nachází se prý v příliš hlučném místě města a demolice za čtyři miliony bude nejlevnějším řešením.
Drtivá většina nájemníků už svůj boj o zachování domu vzdala a přestěhovala se jinam. Oficiálně jsou obsazeny už jen tři bytové jednotky.

„Nevzdám to. Chci, aby tento poctivý zděný dům zůstal stát. Počkám si na soudní vystěhování, anebo případně na to, až město splní mé požadavky. Ale v první řadě mi jde o dům, vždyť má architektonický význam, uzavírá náměstí Jana Pernera," říká pětasedmdesátiletý Josef Čáp, bývalý štukatér, který svému třípokojovému bytu vždy věnoval velkou péči.

V bytě má například zdobené stropy. S ženou vlastní různé sbírky a také přes šest set svazků knih.

„Vypočítal jsem, že přestěhování je pro nás přibližně 400 hodin práce. Je to práce, kterou já sám nepotřebuji a do níž jsem byl uveden, proto bych ji chtěl od města zaplatit," uvádí Josef Čáp.

NAPÍŠE BABIŠOVI

Kromě toho požaduje zajištění přestěhování a úhradu případného poškození nábytku. Josef Čáp se ještě chystá napsat předsedovi hnutí ANO a ministrovi financí Andreji Babišovi, že je nespokojen s chováním vedení města.
Podle šéfa kontrolního výboru pardubického zastupitelstva a právníka Karla Haase ovšem nový občanský zákoník městu umožňuje dát v krajním případě výpověď z nájmu z důvodu demolice domu.

„Pokud by některý z nájemníků odmítl městem nabízené možnosti, které využilo přes 90 procent lidí, může mu město dát výpověď z nájmu. Jsou tady sice různé možnosti výkladu, ale právní oddělení magistrátu si nechalo zpracovat stanovisko od renomované právní kanceláře. Ti potvrdili, že s vysokou mírou pravděpodobnosti je možné vypovědět nájem v souvislosti s demolicí," vysvětluje Karel Haas.

VÝHODNÁ VARIANTA

O demolici bytového domu na náměstí Jana Pernera rozhodli zastupitelé na svém posledním zasedání. Je to prý nejvýhodnější možnost.

„Jsme si vědomi toho, že jsme tam investovali velké finanční prostředky. Hledali jsme různé varianty. Do budoucna bude ovšem zbourání pro město velkou úsporou nákladů," uvedl na prosincovém jednání zastupitelů pardubický primátor Martin Charvát.