Vrchol sezony

Čím jsou některé plesy tak populární? „Náš ples, troufám si říct, patří v sezoně v České Třebové k těm větším. Asi posledních šest let jej děláme ve větším stylu. Nabízíme více hudebních stylů, stále vymýšlíme něco nového, aby návštěvníci byli spokojení. Pokaždé pro ně máme překvapení. Letos ples zahájí Komorní orchestr Jaroslava Kociana rozšířený o dechovou sekci, padesát hudebníků bude hrát Straussovy valčíky," nechává do scénáře plesu nahlédnout předseda místní KDU-ČSL Jiří Vencl.
Nejen pestrost hudebních stylů chválí i jeho moderátorka Zuzana Kupková: „Je to jeden z plesů, na který lidé nechodí jen kvůli tanci a pití, jak to vnímám více u těch ostatních. Ples je výjimečný tím, že má zajímavý program a stále zvedá nastavenou laťku, pokaždé se čeká, co nového tam bude." Lidový ples oceňuje i z čistě ženského hlediska. „Je to jeden z elegantnějších plesů, příležitost pro velkou večerní, a těch už dnes není moc. S tímto plesem mám spojenou starost, co si vzít na sebe, nemůžu si vzít šaty, které jsem už někde měla, natož na tomto plese. Pro mě je to vrchol plesové sezony." Ples má i dobročinný podtext, třicet korun z každé vstupenky bude věnováno Základní škole praktické v České Třebové.

Ples pomáhá

Na dobročinnosti stojí letohradský Charitní ples. Jeho osmnáctý ročník, kterému bude 1. února patřit sál Orlovny v Letohradu-Orlici, opět pomůže Oblastní charitě. Loni se vybralo padesát tisíc korun na pomůcky pro domácí hospicovou péči. „Letos to bude na pořízení auta pro domácí hospicovou péči," uvedla za Charitu Iva Marková a dodala: „Ples je specifický i tím, že nám pomáhá mnoho dobrovolníků, máme vyhlášenou výbornou kuchyni, se kterou nám pomáhá mnoho ochotných žen. To vše dohromady už má nějaké jméno a nějakou tradici."

Šípkovou, nebo zelí?

K lákadlům plesů patří i kuchyně. Vyhlášenou mysliveckou kuchyni má ples pořádaný ve Sloupnici mysliveckým sdružením Březina. V sobotu se konal ve své novodobé historii po 37.
Přípravy mysliveckého plesu ve Sloupnici.Přípravy mysliveckého plesu ve Sloupnici.Přípravy mysliveckého plesu ve Sloupnici.
Sokolovnu myslivci ozdobili stylově, smrčky a dalšími přírodninami. Na zdi rozvěsili kopie letitých úsměvných malůvek s mysliveckou tematikou. „Po zahájení se v sále rozhostí šero lesa, reflektory osvětlí jen obrazy. Jejich autorem je nějaký Kučera z Mýta. Plesy zdobily už od šedesátých let, nyní už byly tak zničené, že jsme je nechali nafotit a vytisknout," přidává zajímavost myslivec Oldřich Vašina.

Na plese jsem nejedl už několik let

Sloupnice – Myslivecký ples, to byla stylová výzdoba, myslivecká kuchyně a bohatá tombola. V té letošní mohli někteří z tří set účastníků plesu vyhrát kňourka, srnu, bažanta, divokou husu, ryby a mnoho dalších stylových specialit.
Přípravy mysliveckého plesu ve Sloupnici.Přípravy mysliveckého plesu ve Sloupnici.
Široko daleko vyhlášená je tamní myslivecká kuchyně, o kterou se už patnáct let stará Oldřich Vašina mladší za vydatné podpory místních kuchařek. Zvěřina, voňavé koření, kvalitní víno a mléko, šípkový džem, to je jeho království. Na zhruba čtyři stovky porcí letos „padli" dva divočáci a dvě srnky, které musel vlastnoručně stáhnout, rozbourat, vykostit. Teprve potom mohla začít práce v kuchyni. „Maso nakládáme den dopředu, aby pěkně proleželo. Svíčkovou a šípkovou vaříme den předem, protože omáčka je lepší druhý den. Guláš a špalek se připravují v den plesu. Kromě masa spotřebujeme pětadvacet kilo mouky na knedlíky, vaříme asi osmdesát pět šišek, dál patnáct kilo brambor na salát a patnáct kilo přílohových," popisuje kuchař samouk a s úsměvem dodává: „Pak už na to nemám ani chuť, na plese jsem nejedl několik let." Zato strávníci jsou spokojení, někteří zvládnou i dvě večere a o půlnoci bývá vyprodáno…

Poprvé si zatančí ve vlastním sále

Rybník – V obci u České Třebové doslova na „zelené louce" v průběhu dvou loňských podzimních měsíců vyrostl nový společenský dům se sálem. V pátek 24. ledna bude hostit první Obecní ples. Už nyní je vyprodáno a na „dračku" jdou i lístky na myslivecký ples.
„Hlad" po společenských prostorách byl v Rybníku velký a dlouhodobý. „Pro společenské akce nebyl adekvátní prostor, nebylo tu místo, kde by se mohlo sejít víc lidí na ples nebo zábavu. Dali jsme si to jako jeden z hlavních volebních cílů. Cítili jsme, že tu sál chybí," říká starosta obce Jiří Hrdlička. Původním záměrem bylo přebudovat některý z objektů v majetku obce. To však nedopadlo, a tak bylo rozhodnuto o stavbě nového objektu. Ustoupit mu musela bývalá rychta s číslem popisným 1. „Rozhodli jsme se pro nejekonomičtější variantu, tedy modulární výstavbu. Vybudování základů a sítí trvalo asi měsíc, montáž a dokončení další měsíc. Výsledek je takový, že není poznat, že je to montovaná konstrukce," dodává starosta. Nový společenský dům obec stál 10 milionů korun.
Hostil už předvánoční akce, na nadcházející měsíce jsou naplánovány tři plesy. Sál je otevřený místním organizacím a formou pronájmu i soukromým osobám. Jeho kapacita činí 120 lidí.

Dámy, můžete se pochlubit „cizím peřím"

Orlickoústecko – Také u nás si ženy a dívky oblíbily půjčovny společenských šatů. Do dvou tisíc se v nich adekvátně k příležitosti obléknou a ozdobí šperky. Co letos „frčí", přiblížila Radka Rybová, jež v Chocni provozuje půjčovnu svatebních a společenských šatů Parada: „Neřekla bych, že je preferovaná nějaká barva, ale rozhodně vládne trend tylových šatů. Je jedno, jestli jsou střapaté, nebo hladké, ale musí být tylové." V ceně půjčení šatů je u ní v salonu i bižuterie. „O půjčování je velký zájem. Třeba na maturitní plesy se šaty zamlouvají už od září." Oblíbené jsou klasické róby, i když občas se objeví požadavek na extravagantnější model s holými zády či průsvitným živůtkem.
Cenové srovnání v několika půjčovnách společenských šatů:
Salon Parada, Choceň: jednoduchý model šatů 500 – 1000 korun, bohaté šaty 1000 – 2000 korun
Půjčovna šatů Lenka, Letohrad: 300 – 800 korun
Salon Hank & Carl, Česká Třebová: 700 – 1800 korun