Mistrovství kraje

Pod záštitou hejtmana Martina Netolického se zde uskuteční Mistrovství záchranných týmů HZS Pardubického kraje a skupin integrovaného záchranného systému. Pastviny se tak promění v jakési záchranné centrum, v němž budou zúčastnění prokazovat své znalosti a dovednosti v různých mezních situacích.
Pořadatelem mistrovství je skupina Vodní záchranné služby ČČK Pastviny, spolupořadateli jsou HZS Pardubického kraje a členové SDH Orlickoústecka. „Bude to zkouška záchranných týmů zejména hasičů, které k vodě nemají až tak blízko, proto to pro ně pořádáme my. Bude to i jakási forma školení hasičů," řekl Orlickému deníku šéf pastvinských vodních záchranářů Oldřich Houdek, který je předsedou organizačního výboru mistrovství.
Dostanou do těla
Soutěžící týmy dostanou opravdu řádně do těla. Mj. budou muset prokázat své dovednosti v ovládání motorového člunu v různých situacích, předvedou uzlování, budou zachraňovat tonoucí osobu ze břehu i ze člunu. Mezi soutěžními disciplínami nebude chybět ani kardiopulmonální resuscitace, pomocí které je oddalována klinická smrt postiženého a zamezuje se nevratným poškozením životně důležitých orgánů.
Centrem všeho dění bude v sobotu po desáté hodině dopoledne Šlechtův palouk a přilehlá pláž.

Veřejnost je zvána

„Šlechtův palouk bude místem pro rozhodčí a startem i cílem pro soutěžící týmy. Divácky atraktivní disciplíny budou ´na dostřel´ palouku, vlastně na centrální pláži. A my máme samozřejmě zájem prezentovat práci záchranářů, takže srdečně zveme i veřejnost. Pokud lidé přijdou, budou se mít určitě na co dívat," dodává Oldřich Houdek.
Zájemci budou moci vidět mimo samotné mistrovství záchranářů Pardubického kraje i doprovodný program: prezentace věnované záchranářským pomůckám, novinkám pro vodáky, záchraně a sebezáchraně na kajaku. Avizován je i exhibiční paralelní závod „záchrana kajakáře" (hasiči versus kajakář).
Pořádání soutěží i tréninků vodních záchranářů má na Pastvinách několikaletou tradici a akce mají vysokou úroveň. Samotní záchranáři získávají stále nové zkušenosti, veřejnost pak má možnost zblízka vidět jejich náročnou práci. Bude tomu tak i v sobotu, kdy má podle sdělení organizátorů své síly změřit desítka týmů.