Dosud o nejtěžších zločinech rozhodoval Krajský soud v Hradci Králové. V září však byla v budově bývalé Střední školy chemické otevřena pardubická pobočka krajského soudu s devíti jednacími síněmi a s podatelnou. Pobočka tak může kromě odvolacích případů vyřizovat i takzvanou prvostupňovou agendu.

První trestní senát začal v pobočce působit od začátku prosince, druhý začne pracovat od 1. ledna.

BUDOU SOUDIT I PŘÍPADY Z HAVLÍČKOBRODSKA

„Třetí senát by vznikl v souvislosti s dalšími případy, osobně se nedomnívám, že by to mělo být dříve než v polovině roku 2017," řekla novinářům mluvčí Krajského soudu v Hradci Králové Kateřina Podeszwová.

Krajský soud v Hradci Králové sníží počet senátů z devíti na čtyři.

Pardubická pobočka bude řešit kauzy, kterými se zabývá krajské policejní ředitelství pro Pardubický kraj a bude pokrývat i případy z Havlíčkobrodska.

„Do této chvíle zatím napadly čtyři případy," sdělila Kateřina Podeszwová. Soud už nařídil hlavní líčení v případu podvodů se škodou ve výši zhruba 19 milionů korun.

Vedení Krajského soudu v Hradci Králové novinářům řeklo, že počet případů se mění, takže není jasné, kolik jich na královéhradecký Krajský soud a jeho pardubickou pobočku připadne. Letos byla většina souzených případů, celkem asi 70 procent, z Královéhradeckého kraje.

Nečesaný čeká na Nejvyšší soud

Mezi mediálně nejsledovanější soudní případy královéhradeckého Krajského soudu patřila i letos kauza Lukáše Nečesaného, který byl odsouzen za pokus o vraždu kadeřnice v Hořicích v Podkrkonoší v únoru 2013. Pachatel kadeřnici nejméně šestkrát udeřil do hlavy polenem a z peněženky jí ukradl 10 tisíc korun. Mladík přiznal, že v kadeřnictví byl, ale tvrdí, že ženu musel napadnout někdo jiný po jeho odchodu. Podle verdiktu mladíka usvědčují například pachové stopy, které se našly na kabelce napadené ženy nebo na vypínači. Motiv činu byl podle rozsudku majetkový, Nečesaný měl dluhy. Krajský soud mu napoprvé udělil 16 let, a když mu kauzu pražský vrchní soud vrátil k novému projednání, snížil mu trest o tři roky. Nejvyšší soud pak rozsudek zrušil kvůli pochybnostem o důkazech. Při novém jednání však mladíkovi přitížila výpověď napadené kadeřnice a také jeho spoluvězně Jiřího Fundy, jemuž se údajně přiznal. Krajský soud mu tedy opět udělil třináctiletý trest a Vrchní soud v Praze jej potvrdil. Nečesaný si pak podal dovolání k Nejvyššímu soudu. Ten ho před Vánocemi propustil z vězení, na rozhodnutí tak bude čekat na svobodě.