V Tel Avivu, druhém největším městě Izraele, se kraj v uplynulých dnech představil na veletrhu zaměřeném na cestovní ruch. „Mezi Izraelci je velká poptávka po klasické turistické nabídce pro rodiny s dětmi v Evropě. Právě tato oblast patří mezi naše profilové cílové skupiny v oblasti turismu,“ uvedl radní René Živný.

Připomněl, že z Tel Avivu do Prahy míří mnoho přímých leteckých linek a také následná dopravní oblužnost z Prahy do Pardubic je dobrá. Pro návštěvníky veletrhu byla připravena nová publikace Stopy Židů v Pardubickém kraji. Kniha mapuje historii a významné mezníky v soužití židovské menšiny s většinovou komunitou na různých místech v kraji.

„V některých částech kraje to jsou skutečně jen stopy, protože hodně synagog či židovských hřbitovů bylo zrušeno, ale například v Heřmanově Městci je synagoga s rabínským domem nádherně opravena a slouží nyní kulturním účelům,“ upozornil radní Pavel Šotola.

Na několika místech v kraji vyrostly v posledních letech také památníky holocaustu. Kniha Stopy Židů vyšla nyní ve druhém doplněném vydání v češtině s anglickým a hebrejským překladem a v Tel Avivu ji radní Pardubického kraje slavnostně představili.