„Jejich úkolem je zachránit před zničením jižní křídlo historické budovy, tedy to, jehož okna směřují do historického náměstí. Kvůli havarijnímu stavu muselo být zcela vystěhováno, neboť během první etapy rekonstrukce projde rozsáhlými opravami právě čelní trakt radnice,“ upřesnila mluvčí pardubického magistrátu Nataša Hradní.

Budovu z 19. století tak čeká kontrola a sanace dřevěných stropů, rekonstrukce podlah a také výměna oken a zastaralé elektroinstalace nebo rekonstrukce sociálního zařízení.

Protože zásah do budovy bude velmi rozsáhlý, neobejde se přestavba bez restaurátorů. Ti se postarají o opravu dochovaných mozaikových dlažeb a štukované omítkové výzdoby na chodbách a hlavním schodišti.

Od nového roku tak politické vedení města bude sídlit jinde. „Podle harmonogramu by měla rekonstrukce probíhat šest měsíců, pokud se nepřijde na něco, co by ji mohlo zpozdit. Takže já, moji kolegové, ale i všichni pracovníci budeme v náhradních prostorách půl roku,“ přiblížil tajemník Michal Zitko.

Kancelář primátora se přestěhovala do bytových prostor na třídě Míru číslo popisné 90. „Historické centrum vyměnil za budovu magistrátu ve Štrossově ulici č. p. 44 tajemník magistrátu. Pernštýnské náměstí opustili i pracovníci odboru školství, kultury a sportu, který nyní sídlí nad Informačním centrem na náměstí Republiky. Úsek vnějších vztahů se přestěhoval do vedlejší budovy a tiskový úsek do č. p. 3. Personální oddělení a podatelnu najdou klienti úřadu v bočním křídle radnice v přízemí,“ vysvětlila Hradní.

Během přestavby bude zavřen i hlavní vchod do budovy magistrátu. „Návštěvníky žádáme, aby před návštěvou kontaktovali pracovníky, s nimiž chtějí hovořit a informovali se o místě jejich působení,“ doplnila Hradní. Rekonstrukce vyjde na 67 milionů korun. (las)