V areálu Pardubické nemocnice je od úterý k dispozici modernější babybox. Nahradil ten původní a ihned po instalaci byl uveden do provozu, aby mohl sloužit zoufalým matkám.

Schránka, kam může žena odložit nechtěného novorozence, funguje v Pardubicích od července 2008. Je umístěna z boční strany porodnicko-gynekologické kliniky a zatím do ní bylo odloženo pět dětí – dvě dívky a tři chlapci.

Babybox nové generace je zhotovený z nerezu, jeho dvoukřídlá dvířka se otvírají automaticky. Po vložení dítěte a aktivaci senzoru se samočinně zavřou. Ručičky a nožičky vloženého kojence jsou chráněny proti kolizi 
s dvířky fotobuňkami. Vnitřní prostor schránky, kterou lze přirovnat k inkubátoru přístupnému z vnější strany budovy, je klimatizován.

PRO MAMINKY UŽ MAJÍ I AZYLOVÝ DŮM

„Nový způsob signalizace minimalizuje počet falešných poplachů. Rozlišuje případy, kdy někdo babybox otevře ze zvědavosti, a situace, kdy je do něj skutečně vloženo dítě. Vytváří také snímky vnitřku vaničky," uvedl výrobce babyboxů Zdeněk Juřica. Babybox je opatřen náhradním zdrojem energie a napojen mnohonásobně jištěnou signalizací na stálou službu a na mobilní telefony zdravotníků.

Na každém babyboxu je informace: Odkládáš-li děťátko, protože s ním nemáš kde přespat, zavolej. A připojeno je telefonní číslo.

„V sídle spolku Babybox 
v Praze 10 jsme postavili azylový dům se čtyřmi pokoji. Nešťastnou maminku 
s děťátkem tam můžeme hned odvézt," řekl Ludvík Hess, který je zakladatelem babyboxů v České republice.

Největším problémem, 
s nímž se potýká, je získání darů na pořízení schránek. Náklady na provoz jsou pak podle jeho slov již téměř zanedbatelné. „Konkrétně 
v Pardubicích je to s dárci 
v současné chvíli špatné," zhodnotil Ludvík Hess.
Nové zařízení stojí i s instalací tři sta tisíc korun.

70 BOXŮ POMOHLO JIŽ 143 DĚTEM

V České republice je celkem 70 babyboxů, které pomohly už 143 dětem, třinácti 
z nich letos. Zařízení má ale i své odpůrce. Velká debata o jeho zprovoznění se vedla v sousedním Hradci Králové.

Bývalý ředitel tamní fakultní nemocnice Roman Prymula ani jeho předchůdce babyboxům nebyli nakloněni. „Jednak mi přijdou jako zvrácená forma antikoncepce, jednak si nemyslím, že by měly být
 v každém okresním městě," nechal se už před časem slyšet Roman Prymula.

Babybox byl nakonec 
v Hradci instalován nikoli 
u zdejší nemocnice, jak to bývá obvyklé, ale v sídle krajské záchranky.