Chcete posílat děti do pardubických škol? Zaplaťte školné. Pardubice se chtějí bránit tomu, aby za rostoucí satelitní obce řešily problém jejich občanské vybavenosti.

„Celý problém v kostce vypadá tak, že v řadě obcí i satelitech kolem Pardubic rostou nové domy a počet tamních obyvatel, ale obce už neřeší občanskou vybavenost, jako jsou školy, a děti přihlašují v Pardubicích,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát.

Pardubice se tomuto trendu snaží bránit. Obcí, které posílají žáky do pardubických škol, je totiž až dvě stě a tamní děti tvoří až dvacet procent všech žáků pardubických základek, které ale z rozpočtu platí Pardubice. A to se městu přestává líbit. Míst na školách není nazbyt a Pardubice tak chtějí na jejich provoz příspěvek.

TŘI MILIONY OD OBCÍ

Vybraných 12 obcí má platit necelé dva a půl tisíce korun za žáka, stejnou částku, jakou na žáka dávají i Pardubice.

„Očekáváme z toho tři miliony od těch dvanácti obcí. Město Pardubice to bude muset přijmout formou vyhlášky, v dotčených obcích také. Jejich děti budou pak moci být přijaty. Pro jedenáct z těch obcí je určena jako spádová Základní škola Štefánikova, která má dostatečnou kapacitu i dopravní dostupnost, pro obec Spojil pak bude spádová Základní škola Dubina,“ řekl Charvát.

Čachry s místy už nebudou možné. Pardubice kvůli naplněnosti škol zavádí rozdělení města na čtyři školské obvody, které by měly garantovat umístění školáků podle blízkosti k dané škole. „Už při dubnových zápisech budou rodiče muset prokazovat nejen místo trvalého pobytu, ale i skutečného pobytu dítěte. Chceme tím čelit i tomu, že kvůli umisťování do jiných než spádových škol někteří rodiče sahali i po komerčních firmách nabízejících virtuální adresy. Toto jsme už vloni v několika případech řešili. Ve správním řízení za tyto machinace hrozí i postih ve výši 10 tisíc korun,“ upozornil náměstek pardubického primátora Jakub Rychtecký.

KAPACITA NESTAČÍ

S kapacitou škol se Pardubice potýkají i kvůli růstu populace. „Problém do budoucna se nám rýsuje ve Svítkově. Tato městská část roste a ještě poroste a jde o jedinou školu, kde skutečně potřebujeme i z demografického vývoje přístavbu. Už několik let se zde potýkáme s tím, že nemá kapacitu ani pro svítkovské děti,“ podotkl Rychtecký.

Přístavba by měla stávající škole přinést celé nové křídlo, které by mělo žákům sloužit ve školním roce 2019/2020. „Tři nová patra by měla přinést 90 míst navíc a čtvrté patro třídy pro školní družiny. Počítá se i s rozšířením stravovacího provozu, učebnou informatiky, zázemím pro pedagogy i bezbariérovostí tak, aby byla naplněny nové požadavky,“ vypočítal Rychtecký.

Obdobné plány se týkají i mateřské školy. Ta má dokonce vyrůst nová. Stávající MŠ Doubek už z hlediska dnešních parametrů nevyhovuje a kapacitně nestačí. Za 50 milionů chce město vybudovat školku novou v lokalitě u závodiště Zlatá přilba, kde je také plánována nová obytná zástavba.