"Staráme se o deset papoušků a dva klokany. Ve voliéře chováme ary ararauny, ary marakany, kakadu růžové, amazoňany žlutokrké a amazoňany fialovoprsé. Ve výběhu vedle voliéry pak chováme klokany rudokrké," popisuje Zdeněk Tomka. V současné době běhají v zámeckém parku klokani dva a oba jsou albíni.

Za provozní náklady, jako jsou poplatky za elektřinu, vodu, revize, krmení a léky, vynaloží chovatel měsíčně jednotky tisíců korun. "Samozřejmě do toho nesmí vstoupit nákup nového papouška nebo nějakého vybavení," dodává.

Na provozních nákladech se ušetřit nedá. "Můžeme šetřit pouze na nákupu nových papoušků a na tom, že jsme pozastavili veškerou vedlejší činnost jako například pořádání výstav exotického ptactva," pokračuje chovatel.

Všichni sponzoři, mezi nimi i město Letohrad, bez kterého by to podle Tomky nešlo, zůstali i v současné nelehké situaci papouškům a klokanům věrní. "Rád bych všem poděkoval za dlouholetou přízeň a podporu naší činnosti," říká. Noví sponzoři sice zookoutku nepřibyli, je ale potěšující, že čas od času se přece jen někdo ozve, jestli provozovatel nepotřebuje pomoc.

O mimořádné dotace Zdeněk Tomka prozatím žádat nemusel. "S provozem voliéry s papoušky a chovem klokanů máme v podstatě každý rok stejné náklady a současná podpora nám provozní náklady pokryje," říká provozovatel zookoutku.

Novinky na letošní rok Tomka nechystá. "Měli jsme sice v plánu nákup nových papoušků, ale vzhledem k situaci raději nákup odložíme na příští rok," uzavírá chovatel.

Voliéra pro papoušky vznikla v letohradském zámeckém parku před deseti lety, rozdělená je na šest ubikací s venkovními výlety pro exotické ptáky.