Mezi nimi byly i ty posledního rektora piaristické koleje v Litomyšli. „V současné době se ostatky rektora Stříteského nachází v kryptě kostela Povýšení sv. Kříže, odkud bychom je rádi přesunuli na místo, kde v minulosti spočívaly,” sdělil administrátor Římskokatolické farnosti Litomyšl Zdeněk Mach. Hrob významného církevního hodnostáře a politického vězně by měl být opravený letos.

„Máme osmičkový rok a letos si připomínáme radostné i smutné mezníky v naší historii. S ohledem na to se mi zdá správné a do jisté míry i symbolické vrátit ostatky tohoto statečného muže na původní místo jeho odpočinku. Nebyl to pouze uznávaný teolog a pedagog, ale také člověk, kterého komunisté v 50. letech při vykonstruovaném procesu odsoudili do vězení,” řekl starosta Litomyšle Radomil Kašpar.

Rektor František Ambrož Stříteský

F. A. Stříteský se narodil v roce 1912 v Horním Újezdu, zemřel v roce 1989 v Litomyšli. Byl to katolický klerik, teolog a poslední rektor piaristické koleje. Po absolvování litomyšlského gymnázia studoval na Teologické fakultě Univerzity Karlovy. V roce 1945 se stal rektorem piaristické koleje a začal vyučovat na místním gymnáziu. V rámci vykonstruovaného monstrprocesu se studenty litomyšlského gymnázia byl v říjnu 1950 odsouzen ve čtyřiadvacetičlenné skupině za velezradu k 25 letům vězení, kde nakonec strávil přes 10 let života.