V sobotu zamíří na pražskou Letnou, kde se má k 30. výročí sametové revoluce konat repete obrovské červnové demonstrace, tisíce lidí z kraje. Opět si zajistili speciální autobusy a budou přecpané vlaky.

Přesto i samotní aktivisté z Milionu chvilek pro demokracii připouštějí, že účast tentokrát bude nižší než červnových 280 tisíc lidí, což znamenalo největší politické shromáždění od roku 1990.

Účast bude nižší

Na vině není jen počasí. Komentáře v médiích se hemží hlasy, že „chvilkaře“ dostihlo logické vyhoření. Babiš jim sebral vítr z plachet. Bylo proti němu zastaveno trestní stíhání a rostou mu preference. Je to znát i na menší propagaci demonstrace.

Demonstrace Milionu chvilek pro demokracii v Pardubickém kraji

Neděle odpoledne (časy jsou různé):

Pardubice
Chrudim
Hlinsko
Polička
Svitavy
Moravská Třebová
Lanškroun
Letohrad
Žamberk
Choceň
Králíky
Rabouň u Luže

„Čekáme menší účast, ale s 200 tisíci lidmi bychom byli spokojení. Myslím, že o to silnější budou nedělní akce ve městech regionu,“ shodlo se několik „chvilkařů“ z Pardubického kraje.

I v neděli se ale demonstrace uskuteční na mnohem méně místech než v červnu. Mnohde je totiž nahrazují akce pořádané městy či jinými neziskovkami k uctění památky 17. listopadu.

Příkladem je Ústí nad Orlicí, Česká Třebová a Litomyšl. Zdejší „chvilkaři“ jedou na Letnou, ale v neděli jsou doma nebo na městských akcích, sami nepořádají nic.

Konkrétně v Litomyšli bude bude v neděli symbolicky přesně v 17.11 hodin slavnostně odhaleno nové náměstí Václava Havla na zámeckém návrší, v 17.30 pak u sochy Bedřicha Smetany odvypráví pamětníci příběh revoluce v Litomyšli. Obě akce jsou v režii radnice, ačkoliv ta má s „chvilkaři“ na premiéra Babiše podobný názor.

V Ústí na Kociánce se v neděli koná Běh za svobodu, ten pořádá neziskovka Rozhoupej město. „Chvilkaři“ tentokrát nic neorganizují ani v sousední Třebové, kde běží akce k 17. listopadu celý tento týden.

„Chvilkaři“ se naproti tomu, často paralelně s akcemi pořádanými radnicemi, chopili iniciativy v řadě jiných měst.

Největší demonstrace se logicky očekává v Pardubicích, konkrétně u Automatických mlýnů v 15.30 hodin. Podle nich se akce symbolicky jmenuje Roztočme mlýny a „chvilkaři“ se na organizaci podílejí s Občanskou společností v Pardubicích.

V sousední Chrudimi demonstrace na hlavním náměstí začne už ve 14 hodin. „Zavzpomínáme na náš návrat k demokracii před 30 lety a dáme světu vědět, že ani Chrudim si nedá líbit její postupné oklešťování, kterého jsme svědky v posledních letech,“ řekl jeden ze zdejších pořádajících „chvilkařů“ Tomáš Lavický.

Chrudimáci se den před tím chystají i do Prahy, sehnali si i speciální autobus.

Autobusem jedou i Svitaváci, autobus si objednali společně s aktivisty z Letovic, Svitávky a Litomyšle. „Hodně lidí jede také po vlastní ose. Na Letnou se chystají jak ti 'staří', co byli i minule, tak hlavně spousta nových,“ řekla šéfka svitavských „chvilkařů“ Michaela Valentová.

Ilustrační foto.
Česko v prosinci spojí zpěv koled