Orkán Herwart lámal stromy na mnoha místech Svitavska. Hasiči vyjížděli například do Modřece u Poličky, kde odstraňovali strom spadlý přes komunikaci. Kvůli stejnému problému zasahovali také v Jaroměřicích.

Spadlé stromy komplikovaly dopravu na hlavním tahu ze Svitav do Brna na silnici mezi Březovou nad Svitavou a Moravskou Chrastovou, v Zákrejsově ulici v Poličce, mezi Mikulčí a Svitavami, v lesním úseku mezi Novou Vsí a Dětřichovem i mezi Budislaví a Poříčím u Litomyšle, kde je komunikace nadále neprůjezdná. Uzavřená je v důsledku popadaných stromů rovněž silnice mezi Jaroměřicemi a Šubířovem.

A hasiči odstraňovali spadlé stromy i na dalších místech, v Litomyšli, Svitavách, Poličce, Kamenci, Trpíně, Boršově. „Motorové pily se od ranních hodin nezastavily. V terénu jsou desítky jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů a na operačním středisku je posílena služba, v pohotovosti jsou i další operátoři,“ uvedla tisková mluvčí hasičského záchranného sboru Vendula Horáková.

Kromě stromů a větví zabezpečovali hasiči například plechovou střechu ve Školní ulici v Moravské Třebové. Celkem zasahovali na Svitavsku u více než stovky událostí.

Vrba nevydržela

Litomyšl - Nápor větru neustála mohutná vrba na břehu Loučné v Litomyšli. Naštěstí nikoho nezranila a nespadla ani na blízkou restauraci.

Spadlé stromy blokovaly trať

Borová - Rušný konec víkendu zažili i hasiči a pracovníci Správy železniční dopravní cesty. Provoz na vlakových tratích omezovaly spadlé stromy a poškozené vedení. Provoz na železniční trati 261 Svitavy - Žďárec u Skutče v úseku mezi Borovou a Pustou Kamenicí poblíž přejezdu zablokoval v neděli od šesté hodiny ráno spadlý strom. Omezení trvalo až do večerních hodin. Potíže se nevyhnuly ani hlavní trati 260 mezi Českou Třebovou a Brnem v úseku mezi Svitavami a Letovicemi. Obnovení provozu se protáhlo až do pondělních ranních hodin. A vlaky v neděli dopoledne stály rovněž na místní trati 017 Česká Třebová - Dzbel v úseku mezi Třebovicemi a Chornicemi.

Výpadky proudu pokračují

Svitavsko - Potíže způsobil orkán Herwart i energetikům. Společnost ČEZ Distribuce vyhlásila v neděli v půl deváté dopoledne kalamitní stav. Varování platí rovněž pro Pardubický a Královéhradecký kraj. „V Pardubickém kraji evidujeme 34 poruch na vedeních vysokého napětí. Nejčastější příčinou je pád stromů a větví do vedení, ulomené izolátory,“ upřesnila v pondělí dopoledne tisková mluvčí Šárka Beránková. „Na odstraňování následků kalamity pracuje 700 pracovníků poruchových čet, dispečinku i operátorů call centra,“ dodává mluvčí ČEZ Distribuce. Některé domácnosti na Svitavsku jsou bez proudu už více než 24 hodin.