Léta zanedbávaná oblast Wernerova nábřeží a ulic Kostelní, Pod Sklípky a Bartolomějská se dočká rozsáhlé rekonstrukce. „Oprava území o přibližné rozloze 3350 metrů čtverečných bude podle hrubého odhadu stát více než 25 milionů korun. Začít by mohla již ve druhé polovině příštího roku,“ uvedla mluvčí pardubického magistrátu Nataša Hradní. Záměr ještě musí schválit zastupitelé.

„Veřejná prostranství jsou první rovinou, přes kterou město vnímáme a poznáváme. Jsou zároveň místem, kde ve městě trávíme nejvíce času. Jejich kvalita je základem kvality života ve městě. Rekonstrukce těchto ulic, které jsou důležitými veřejnými prostory v historickém centru města, je logickou etapou revitalizace jádra městské památkové rezervace,“ řekl starosta prvního městského obvodu Jaroslav Menšík.

V celém prostoru, který má v současné době funkci obytné zóny, má dostat přednost nemotorová doprava a podmínky pro chodce a cyklisty by se v křivolakých ulicích se starobylým dlážděním měly výrazně zlepšit. „Změnou kvality povrchu ulic se zlepší také podmínky pro provozovatele restauračních předzahrádek, což přispěje ke zvýšení atraktivity této historické části města. V celém území bude doplněn mobiliář, zeleň na Wernerově nábřeží zůstane zachována, budou ale upraveny podmínky pro to, aby prosperovala i v dalších letech. Důležitým aspektem rekonstrukce je respektování historického kontextu místa a použití kvalitních materiálů,“ řekla Hradní.

Ilustrační foto.
Zahraniční studenti univerzity často přijíždí z Turecka a Portugalska

Projektová příprava celé akce musí být podle starosty Menšíka koordinována se správci sítí tak, aby při samotné rekonstrukci byla obměněna i dožilá infrastruktura. „Například kanalizace je tu ve velmi špatném stavu a Vodovody a kanalizace čekají s její výměnou právě na zahájení rekonstrukce,“ dodal starosta prvního městského obvodu.

V současné době je hotová rozvaha o rekonstrukci uvedeného území. „Následovat bude výběr projektanta, který zpracuje potřebné stupně projektových dokumentací pro územní a stavební řízení za aktivní účasti veřejnosti. Samotná rekonstrukce by mohla začít ve druhé polovině příštího roku, případně v roce 2020,“ doplnila Hradní. 

Takto by měl nový pětadvacetimetrový bazén v Pardubicích vypadat.
Druhý bazén chce město postavit i bez dotace