Dlouhodobý třiadvacetiletý spor, který se státem vede dědička původních majitelů Kristina Colloredo-Mansfeldová, vrátil před několika týdny soud v Rychnově nad Kněžnou na úplný počátek.

Pro zámek to znamená však zatím jediné: ztrátu dotací. A nejde jen o nějaké drobné. Renesanční zámek letos přišel o přislíbené dotace ve výši 26,5 milionu korun. Peníze měly posloužit na obnovu letohrádku, dvora a zámecké jízdárny.

Opočenský zámek přitom patří i přes dlouholeté spory, ale částečně i díky nim, mezi nejvíce navštěvované památky v kraji. „Vzhledem k tomu, že na jaře bylo vydané rozhodnutí Ústavního soudu v této věci, tak zámek Opočno přišel o část finančních prostředků, kterou měl na údržbu," řekl kastelán zámku Josef Jirák.

Podle něj se jednalo o peníze na údržbu dvora a jízdárny ve výši 8,5 milionu korun, jejichž uvolnění ministerstvo pozastavilo. Bylo možné dofinancovat jen projekční práce.

Hotov je projekt na celkovou rekonstrukci letohrádku, která měla vyjít na 18 milionů korun.
Je už vydané také stavební povolení, ale kvůli nutnosti vlastnické stability v příštích pěti letech zámek podle Josefa Jiráka přišel o možné dotace z takzvaných norských fondů.

Při dotaci „z norských fondů" je totiž třeba, aby památku vlastnil v příštích pěti letech stát. Při současném vývoji sporu však není jasné, zda zámek majitele nezmění.
V letohrádku měla vzniknout kavárna a expozice, která by mapovala život šlechty.
Do zámku putovaly peníze i v minulých letech, ne však v takových objemech, jako měly letos. V posledních sedmi letech se v zámku udály změny za devět milionů korun.

Národní památkový ústav však chce o zámek bojovat stejně jako hraběnka Kristina Colloredo-Mansfeldová.
Kdo uspěje, se zatím neví. Dílčí úspěch však zažila Kristina Colloredo-Mansfeldová například v momentě, kdy spolu se svým bratrancem Jeromem vysoudila 68 obrazů ze sbírky jejich dědečka.