V Dřítči se vůbec poprvé v historii České republiky uskutečnila prezentace přednášek, které byly publikovány na nejprestižnějším radiačně-onkologickém setkání na světě, na sympoziu Americké společnosti pro radiační onkologii.

„Jedná se o pilotní projekt, který poprvé umožní českým onkologům seznámit se s aktuálními informacemi přímo v České republice," řekl Vít Ulrych, tiskový mluvčí pardubického onkologického centra Multiscan, které získalo ve výběrovém řízení licenci na uskutečnění akce v České republice.

Novinky u nádorů prsu a plic

„Mezi nejzajímavější novinky prezentované na tomto kongresu patřily rovněž přednášky o cílené akcelerované radioterapii karcinomu prsu a nové poznatky o technicky náročném stereotaktickém ozáření časných stadií karcinomu plic," přiblížil vedoucí Komplexního onkologického centra Pardubického kraje Jaroslav Vaňásek.

Dodal, že vzhledem k nedávné modernizaci přístrojového vybavení pardubického pracoviště bude možné tyto nové techniky rychle začlenit do léčebné praxe.

Onkologické centrum Multiscan, které sídlí v areálu Pardubické nemocnice, uvedlo začátkem tohoto roku do provozu lineární urychlovač – nejmodernější ozařovač, který je v současné době v České republice dostupný.

Je to univerzální zařízení, které až na řídké výjimky může ozařovat všechny pacienty léčené radioterapií. Přístroj dokáže za den ošetřit šedesát až sedmdesát pacientů. Ozařovací série obsahuje mezi 10 až 35 ozářeními, která se uskuteční v době od jednoho do sedmi týdnů.

Dobrá zpráva: Umíme pomoci

Skutečnost je neúprosná – každý třetí dospělý občan České republiky onemocní za svůj život nádorovým onemocněním.

„Dobrá zpráva je, že už umíme pacientům pomoci a řada se jich vyléčí, anebo se jim velmi významně prodlouží život. A není to v řádech měsíců, ale v letech," podotkla v lednu při představení nového ozařovače v Pardubicích předsedkyně České onkologické společnosti Jana Prausová.