Závody a soutěže mladých sportovců by na přelomu ledna a února mohly v případě úspěchu hostit Pardubice, Litomyšl, Česká Třebová, Letohrad, Ústí nad Orlicí, Vysoké Mýto a skiareály na Dolní Moravě a v Čenkovicích.

Celkové výdaje? Přes 15 milionů

Výběrové řízení na pořadatele olympiády dětí a mládeže organizuje Český olympijský výbor, na němž nyní stojí rozhodnutí, komu pořadatelství přiřkne. Letošní zimní olympiádu pořádal Ústecký kraj. V jeho stopách by chtěl jít Pardubický kraj zejména z hlediska finančního zajištění.

Celkové výdaje na pořádání olympiády jsou odhadovány na 15,1 milionů korun, přičemž kraj by se na pokrytí této částky podílel 8 miliony.

„Finanční nároky na pořádání akce se každým rokem zvyšují, a proto chceme výdaje udržet v rovině, kterou nastavil Ústecký kraj. Zdá se mi, že rostou především náklady na doprovodné aktivity, které nesouvisejí přímo se sportováním mládeže, jako například podmínka zajištění kompletního servisu pro 500 VIP hostů," vyjádřil se pro Deník hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

„Tímto směrem rozhodně jít nechceme. Budeme klást důraz především na sport, jelikož jsem přesvědčen, že společenské aktivity tohoto typu nemají být hrazeny z veřejných rozpočtů. V této věci vedeme s olympijským výborem jednání a doufáme, že naše koncepce uspěje," poznamenal Martin Netolický.

Pardubický kraj v roce 2003 pořádal historicky první olympijské hry dětí a mládeže, a sice jejich letní variantu.

O pořadatelství zimní her usiloval i při plánování letošního ročníku, ale přednost dostal Ústecký kraj.

„Tenkrát jsme bohužel neuspěli, ale získali jsme cenné zkušenosti, které jsme se snažili zúročit. Přípravě podkladů pro přihlášku jsme věnovali opravdu hodně pozornosti, a proto věřím, že budeme úspěšní," nechal se slyšet radní Pardubického kraje zodpovědný za sport, cestovní ruch, volnočasové aktivity a informatiku René Živný.

Sportoviště by byly po celém kraji

Sportoviště a zázemí olympiády by mělo být rozmístěno po celém Pardubickém kraji. V plánu je, že se disciplíny alpského lyžování uskuteční ve Skiresortu Buková hora, skicross a snowboarding ve Ski areálu Větrný Vrch na Dolní Moravě, běžecké lyžování, biatlon a lyžařský orientační běh v Letohradu, krasobruslení v Litomyšli a lední hokej v České Třebové a Chocni. Taneční soutěže by měl hostit Smetanův dům v Litomyšli a šachovou soutěž pak Evropské školící centrum tamtéž. To by bylo zároveň i olympijským domem.

Očekává se 1680 účastníků her

Zahajovací ceremoniál Her zimní olympiády by hostila Tipsport arena v Pardubicích a zakončení pak na zimní stadion v České Třebové.

Medailový ceremoniál by se konal v kulturním domě v Ústí nad Orlicí.

„Celkově je očekáváno 1680 účastníků her včetně realizačních týmů, přičemž každý kraj vyšle 92 soutěžících do 11 sportovních odvětví," upřesnil mluvčí Pardubického kraje Dominik Barták.