Na masky už čekají s občerstvením

V sobotu projde masopustní průvod Horní Čermnou, masky se sejdou ráno u hasičské zbrojnice. Na nohou jsou pak celý den. „Vesnice je dlouhá a snažíme se obejít co nejvíce domů," říká  za pořádající  SDH Horní Čermná Luboš Jirásek. Tradici masopustů se zde podařilo obnovit před několika lety a dnes už domácnosti na masopustní obchůzkáře čekají s nachystaným občerstvením: koblihami, chlebíčky, likéry… V průvodu se objevují masky klasické i ty inspirované současností. „Ty tradiční samozřejmě zachováváme,  medvědáře a podobně," dodává Luboš Jirásek. Trasa průvodu bude letos stejná jako vloni, výtěžek akce pak bude použit na podporu dětí a mládeže v požárním sportu.
S velkým humorem tradičně pojali sobotní masopust v Dobříkově. Pro místní obyvatelstvo byl opět vydán i kapesní průvodce, který obsahuje pokyny pro účastníky i odpůrce masopustu, program a podrobnosti o masopustních tradicích. Vzhledem k olympiádě v Soči, která je i tématem letošního masopustu, je prý jasné, jaké by se letos měly objevit masky v průvodu: „Nejlépe bude ustrojit se do sportovního, nebo jako bafuňář. Vítané jsou zejména masky s motivy různých zimních sportů a sportovců – šachista se zamrzlou šachovnicí, plavec na zamrzlém Dněpru, Hanč, Vrbata, Králík…," radí dobříkovský průvodce účastníkům. V sobotu uvidíme, jak si Dobříkovští vezmou doporučení k srdci.

Kostým smrtky je jen pro hubené

Tým lidí chystá i další masopust v Lanškrouně, uskuteční se v sobotu 1. března. Do průvodu se zapojuje až na sto masek, proto bývá pestrou podívanou. Doprovodný program, který odstartuje ráno ochutnávka zabijačkových specialit z prasátka darovaného paní starostkou, odpoledne zpestří například flašinetové divadlo nebo turnaj v podání historické skupiny šermu. „Masopust jsme obnovovali v roce  2001 se studenty, proto se první kostýmy šily přímo na ně. Třeba smrtka,  dnes se do něj vejde jen jedna hubená kolegyně ze sboru," říká se smíchem Marie Borkovcová z lanškrounského muzea a vzpomíná: „Nechávaly se šít základní masky – žid, medvěd a podobně, já jsem studentům vysvětlovala, že každá má nějakou funkci. Masopust jsme tehdy na náměstí J. M. Marků pořádali v úterý před Popeleční středou a přišlo se podívat snad dva tisíce lidí." Poslední masopust před obnovením se v Lanškrouně  konal za druhé světové války, německé obyvatelstvo tehdy také pořádalo masopustní průvody v čele s Bacchusem, králem neřesti a obžerství.

Masopustní kalendář:
15. 2. Horní Čermná
- sraz v 9 hodin  u hasičské zbrojnice v maskách

15. 2. Kunvald
- na závěr kolem 16.30 hod. společné pochování basy

15. 2. Dobříkov
- začátek ve 13.01 hodin, 17  – 20 hodin zakončení spojené s pochováním basy v sokolovně

22. 2. Žamberk
- od 10.00 hodin před radnicí

22. 2. Rudoltice
- začátek v 9.30, ve 20 hodin maškarní rej v kulturním domě

22. 2. Libchavy
- sraz v 9.30, v 10.30 masopustní rej na statku u Urbanů

22. 2. Helvíkovice
- sraz ve 13 hodin na fotbalovém hřišti

1. 3. Lanškroun
- začátek v 10 hodin, odchod masek ve 12.30 hodin

1. 3. Mistrovice
- sraz masek v 9.30 v tělocvičně, ve 20 hodin masopustní zábava

1. 3. Sázava u Lanškrouna
- od 13 hodin průvod obcí, od 18 hodin maškarní bál

1. 3. Těchonín
- sraz je v 9 hodin u obecního úřadu, průvod vyjde v 9.30 hodin

1. 3. Sopotnice
- od 14 hodin před kostelem na plácku

1. 3. Žampach

8. 3. Skořenice
- Staročeské ostatky, sraz masek  v 11 hodin, ve 13 zahájení masopustu a průvod masek