Prezidentská návštěva v kraji je plánována od 11. do 13. září. Náš region je po Zlínském kraji hned druhý v pořadí, který Miloš Zeman navštíví. Program návštěvy je pečlivě připravován, hejtman Martin Netolický má o ní jasnou představu. A rozhodně nepůjde jen o rozdávání úsměvů a potřásání pravicí před objektivy kamer a fotoaparátů. „Návštěva je naplánovaná tak, že obsahuje všechna témata, která jsem s panem prezidentem chtěl projednat. Každý bod programu je naplánovaný tak, abychom se zabývali určitým problémem, ať jde o obecné fungování samosprávy, nebo ekonomická témata. Smysl návštěvy není jen společenského rázu, ale skutečně i praktický. Chtěl bych, aby pan prezident, pokud by to šlo, svým vlivem pomohl některým podnikům. Příkladem je CZ Loko, které má zájem expandovat na východní trhy," naznačil hejtman.
Miloš Zeman návštěvu ve středu 11. září zahájí v Pardubicích, kde povečeří s největšími zaměstnavateli v kraji. Pozdě večer přijede do České Třebové, po celou dobu návštěvy má být ubytován v hotelu Bravo. Ve čtvrtek v 10 hodin by měl zavítat na radnici, o půl hodiny později by rád pozdravil občany na náměstí. Na 11. hodinu je plánována návštěva českotřebovské firmy CZ Loko, poté přesun do vesničky Přívrat, která bude hostit schůzku starostů mikroregionu Orlicko-Třebovsko.
Prezident s doprovodem nevynechá ani Orlickoústeckou nemocnici. „Mám představu, že pana prezidenta seznámíme s nejproblematičtější nemocnicí v kraji, se stavem financování, důvody a podobně, budeme o tom diskutovat," doplnil Martin Netolický. Večeře v Tvrzi Orlice v Letohradu bude laděná politicky, prozradil hejtman: „Zváni jsou různí politikové kraje, senátoři nebo předsedové politických klubů ze zastupitelstva kraje."
Návštěva prezidenta se určitě zapíše do kroniky České Třebové. Hostila sice Zemanova předchůdce, ale dosud zde žádný prezident nenocoval. Tento fakt připomíná vydavatel Českotřebovského zpravodaje Milan Mikolecký: „V České Třebové zatím žádný prezident ani panovník nepřespal, nocoval zde sice v hotelu Netušil T. G. Masaryk, ovšem v devadesátých letech 19. století po setkání s F. V. Krejčím, kdy ještě zdaleka nebyl prezidentem, podobně jako arcivévoda Karel v době těsně před I. světovou válkou, ale opět v době, kdy byl ještě rakouským císařem František Josef I. Poslední návštěva českého prezidenta se konala 8. 12. 2005, Václav Klaus přijel v doprovodu krajského hejt- mana Michala Rabase."
Obyvatelé Přívratu se na Miloše Zemana, který u nich v prezidentských volbách – na rozdíl od Ústí nad Orlicí a Letohradu – vyhrál, velmi těší. Starosta vesnice Jan Stránský nepochybuje, že to pro obec bude historický okamžik. „Potěmkinovu vesnici" však kvůli tomu budovat nebudou. V obci to žije, prezidentská návštěva se uskuteční v termínu mezi Guláš festivalem a vinobraním. „Už nyní mám od obyvatel velmi kladné ohlasy. Bude to významná událost. Podrobnosti návštěvy budeme teprve domlouvat s hradním protokolem. Co se týká dalších příprav, máme zkušenosti s pořádáním velkých akcí, takže věřím, že to zvládneme, že to dáme levou zadní," dodal s nadsázkou Jan Stránský.

Prezidenti v okrese

 červenec 1997
Václav Havel navštívil povodněmi zdevastovaný region. Zastavil se v Hnátnici, Kerharticích, Dlouhé Třebové a Chocni.
květen 2003
Václav Klaus v rámci návštěvy kraje zavítal i do Vysokého Mýta, Lanškrouna a Ústí nad Orlicí.
prosinec 2005
Václav Klaus navštívil Choceň, Žamberk, Králíky, Jablonné nad Orlicí a Českou Třebovou.