Pietní akce začala již v neděli v Ležákách, kde byl zapálen oheň, který s žáky základních škol poputuje až do polského Chelmna. Právě tam s největší pravděpodobností skončil život ležáckých dětí.

V pondělí dopoledne vyplula s žáky základních škol pardubická loď Arnošt. Celkem 194 dětí vhodilo do Labe květiny jako památku na oběti heydrichiády.

„Je potřeba, aby se mladá generace dozvídala o české historii, jak o té příznivé, tak i o té tragické. Doufám, že je tato akce bude motivovat k zájmu o naši historii," uvedla senátorka Miluše Horská.

Z břehu Labe se studenti přesunuli v dobových vozech do Trnové, kde si připomněli radiotelegrafistu Silver A Jiřího Potůčka. V místě současného lesoparku, který nyní nese parašutistovo jméno, jej zastřelil četník.

Žáci škol, které se projektu účastní, mají o událostech z roku 1942 přehled. „Na téhle akci jsem podruhé, byl jsem tu už předminulý rok. O událostech z Ležáků vím. Ve škole tohle téma probíráme dvě vyučovací hodiny," řekl Martin Uličný, žák deváté třídy Základní školy Komenského ze Skutče.

Z pardubického Zámečku, kde odpoledne proběhla vzpomínka na zde zavražděné, pokračují žáci s ohněm z Ležáků do Lidic, Prahy a do polského Chelmna.

Karolína Bulisová