Prozkoumat krásy a zajímavá zákoutí Orlických hor můžete i ze sedla kola. Deník spolu s Euroregionem Glacensis připravil seriál, který na stránkách naleznete každou sobotu.

Jedna z nejkrásnějších, ale také velmi náročných cyklotras vede přes Zemskou bránu. Milovníci čisté a neposkvrněné přírody si tady na této skutečně horské cestě přijdou na své.

Start je nejlepší z Mezivrší,  kam se snadno dostanete cyklobusem. Poté už začnete pomalu klesat, ale ne na dlouho. Stezka vede kolem Komářího vrchu na Neratov a odtud už spěšně míří do Bartošovic v Orlických horách.

Tady se můžete zastavit u místa zvaného Ledříčkova skála, k níž se dostanete po Pašerácké lávce. Skála dostala název po zbojníkovi Ledříčkovi, který byl Jánošíkem Orlických hor.

Ledříček je skutečná historická postava, žil v 19. století. Bohatým bral, chudým dával a byl mistrem převleků. Několikrát byl chycen, vždy se mu ale podařilo uprchnout.

Jednou se však přece vojákům podařilo zbojníka vystopovat, on se ve snaze uprchnout do svého úkrytu pokusil vylézt do  jeskyně u této skály, avšak lano se mu přetrhlo a on se zřítil z vysoké výšky a zabil se…

Po zavzpomínání na dávnou minulost už můžete pokračovat k dalšímu kouzelnému místu, kterým je právě Zemská brána.

U starého kamenného mostu určitě sesedněte z kola, protože skalní útvar Zemská brána opravdu stojí za bližší prozkoumání. Peřeje v řečišti řeky dunivě hučí a vodní tříšť vytváří ve slunečním svitu náznaky duhy.

Po nadechnutí a načerpání sil se znovu opřete do pedálů. Před sebou máte ještě výstup do Říček v O. h. a odtud přejezd Luisiným údolím, místem, kde se vám naskytnou krásné pohledy na krajinu hor.

Na konci údolí se vydáte směrem na Nebeskou Rybnou  a poté už přímo do Rychnova. Tady si můžete oddechnout a pogratulovat si ke skvělému výkonu.