„Litomyšlská nemocnice se v loňském roce v ekonomických ukazatelích vyrovnala s nastaveným plánem a daří se jí řešit i problémy v personální oblasti. Dobrým znamením je příchod nového primáře neurologie a iktové jednotky. Ten by měl nastoupit do funkce od 1. března a stabilizovat toto důležité oddělení," uvedl náměstek Roman Línek.

Podle něj kraj investuje do zdejšího zdravotnického zařízení, jež je součástí Nemocnice Pardubického kraje, další miliony korun.

„Máme připravené další projekty, jako je rekonstrukce správní budovy, interní ambulance a střechy na monobloku. Jako první ale přijde na řadu rekonstrukce pokojů v budově interny pro klienty Léčebny dlouhodobě nemocných," připomíná Línek a dodává: „Ti jsou v současné vile Klára někde až po devíti osobách na pokoji, tady budou mít dvoulůžkové, maximálně třílůžkové pokoje."

Výběrové řízení na zhotovitele už kraj vyhlásil a nyní čeká na co nejlepší nabídku od stavebních firem. „Projekt za více než jedenáct milionů korun bude hotový do konce letošního roku," doplnil Roman Línek.

Litomyšlská nemocnice už vloni zateplila budovy za 23 milionů korun a nakoupila moderní přístroje na svá oddělení za 22,5 milionu korun. Tím vůbec nejnovějším bude rázová vlna pro rehabilitační oddělení.

„Přístroj byl vysoutěžen podle pravidel právě v uplynulých dnech a v nejbližší době bude do nemocnice dodán," informoval při této příležitosti generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald.

Z části na něj získal prostředky nově založený nadační fond. „Na městě máme připravený i příspěvek na letošní rok v hodnotě 250 tisíc korun, celkově bude ve fondu k dispozici s dary sponzorů pro tento rok přibližně 1,5 milionu korun," doplnil starosta města Radomil Kašpar.

Roman Línek a Radomil Kašpar se na jednání zabývali také novinkami v nemocnici, personální a ekonomickou situací. Kraj nyní hodlá stabilizovat především personální obsazení všech nemocnic Pardubického kraje. Budoucí sestřičky chce oslovovat už na odborných školách a postupně je začleňovat do chodu nemocnic.

(bs, tz)