„Pokud bude rohlík dražší, nebude to vinou zemědělců, ale státní politiky, zvýšením DPH," říká ředitel okresní Agrární komory Václav Koblížek.

Hektar dá pět tun

Zatímco Amerika nebo Austrálie sčítají škody, na české zemědělce se usmálo štěstí. Výnosy jsou sice trošku nižší než ty rekordní z loňského roku, ale jsou velice slušné.  Celkový výnos u obilovin na necelých 16,5 tisících hektarech farmáři očekávají kolem pěti tun z hektaru, loni to bylo zhruba 5,3 tuny. „Jak u pšenice ozimé, tak jarní bude asi o deset procent nižší. Maličko větší rozdíl je u ječmene ozimého. Kde bylo loni 5,8 tuny, letos bude asi 4,8 tuny,  celkem srovnatelné je i tritikále," konkretizoval Václav Koblížek. Dokonce lépe než loni může podle něj dopadnout řepka. „Očekáváme přes tři tuny z hektaru na výměře 5,5 tisíce hektarů," dodal.

Bude co slavit?

Zhodnocení dřiny zemědělcům slibuje značná poptávka a vysoké výkupní ceny jak u krmného, tak potravinářského obilí. Při tradičních dožínkách budou mít co slavit. Václav Koblížek ale upozorňuje, že situace v jiných sférách není tak růžová: „Starosti nám dělá ekonomika živočišné výroby. Výkupní cena mléka padá pod sedm korun, o rentabilitě se nedá mluvit. Výkupní ceny masa jsou dlouhodobě ztrátové. Chybí koncepce nebo vůbec reakce ministerstva zemědělství."