Průvodce, který nechá turisty lézt na památku, která se restauruje? V Litomyšli je to možné. Do výklenku u zámecké zdi, kde dočasně chybí socha, nechal rytíř Toulovec vylézt děti. Lidem v Litomyšli se jeho počínání nelíbí. Rytíř se ale hájí, že ničení památek by nikdy nedopustil.

„Socha z výklenku je nyní u restaurátorů. K památce se vztahuje pověst, že kdo sochu přehodí kamenem, bude mít štěstí. Takže tam běžně lidé hází kameny, až je socha celá omlácená. Zaráží mě, že zrovna průvodce městem nechá lidi lézt do výklenku. Měl by dodržovat pravidla. Sice tam není socha, ale je tam římsa a nápis,“ říká historička Hana Klimešová z Regionálního muzea v Litomyšli.

A i když se může zdát, že o nic nejde, jedná se o ničení památky. „Pro ten kámen je to záhul. To je, jako by jim dovolil vylézt na oltář v kostele, zatímco se oltářní obraz restauruje. Celé je to umělecké dílo a tím, že dětem ukázal cestu, že tam můžou vylézt ve chvíli, kdy tam není socha, tak tam polezou, i když tam socha bude,“ píše Tereza Jiroušková v diskuzi na facebookové stránce o umění v Litomyšli.

Vedení Dobrého divadla, pod které rytíř Toulovec patří, se brání, že památky neničí. Prohlídky s rytířem mají prý vyvolávat v posluchačích emoce a zážitek. „K historii máme velký respekt. Prohlídky s rytířem reagují na měnící se tvář Litomyšle a zařazujeme nové prvky. Při poslední prohlídce rytíř reagoval na skutečnost, že v nice na návrší není socha svatého Metoděje. Jeho ideou byl žert, kdy na místo svatého bude postaven největší ‚raubíř‘ ze skupiny. Dětem se myšlenka líbila a chtěly si roli svatého vyzkoušet,“ vysvětluje Jana Čápová z Dobrého divadla.

Postava rytíře Toulovce je ve městě známá už několik let a zkušenosti se různí. „Pro mě je to rozporuplná postava. Poškozování památek je samozřejmě nepřípustné,“ podotýká starosta Radomil Kašpar.