Slatina – Firma Multiagro ve Slatině u Vysokého Mýta, která v objektech bývalého kravína provozuje muniční sklad a zbraně také prodává, je od pátka obšancovaná policií a nedostane se sem ani myš. Úředníci, kteří se sem vypravili na kontrolu, se totiž nestačili divit vlastním očím.
„Máme podezření, že je zde munice skladována způsobem, který neodpovídá právním předpisům. Pokud se to prokáže, máme klasifikaci na několik trestných činů," řekl v pátek na narychlo svolané tiskové konferenci pardubický hejtman Martin Netolický.
Policie poté potvrdila, že zahájila trestní řízení kvůli podezření z nedovoleného ozbrojování se sazbou až pět let.
Skladovat střelné zbraně v bývalém kravíně a dalších objektech bývalého zemědělského družstva bez zvláštního zabezpečení skutečně není (nejen) podle českých zákonů zcela košer. Areálu chybí jakékoliv oplocení a mnoho podezřelých beden a vojenské techniky se válí nestřeženo přímo pod širým nebem.
Podle nepotvrzených informací České televize byl ve skladu nelegálně skladován dokonce i semtex. Zdroj Deníku zase mluví o protiletadlovém dvouhlavňovém dělu.
„Nové Vrbětice to nejsou, zde nebezpečí výbuchů munice obyvatelstvu nehrozí. Jde ale o nevyhovující stavebně-technický stav objektů, u nichž máme podezření, že je zde munice neoprávněně skladována," dodal hejtman. V kauze se angažují ministerské a policejní špičky, inspekce životního prostředí, stavební či báňský úřad.
Jednatel firmy Rudolf Martin starší tvrdí, že jde o běžnou kontrolu. „Ano, že policejní prezidium kontroluje sklad, ale ne kvůli nesprávně uloženému materiálu. Jde o běžnou kontrolu," tvrdí jednatel.
Do případu se angažoval i ministr vnitra Milan Chovanec. „Je tady důvodné podezření, že tam kontrola nalezla věci, která tam nepatřily," řekl pro ČTK Milan Chovanec. Policie však odmítla specifikovat, co ve skladu našla.
Jednotky policie budou na místě 24 hodin denně až do vyřešení případu, kterým bude pravděpodobně odvoz munice. Například do Květné na Svitavsku, která se připravuje na převoz munice z Vrbětic na Zlínsku.Vše ukáže pondělní hloubková kontrola všech zainteresovaných institucí.
Firma Multiagro se prozradila vlastně sama. Hejtman Netolický v polovině ledna po výbuších v muničním skladu ve Vrběticích obeslal všechny firmy v kraji, které skladují munici. Čtyři z nich reagovaly pozitivně a oznámily, co a jak skladují. Provozovatelé skladu ve Slatině odpovědět odmítli a odkázali kraj na jejich právníka. Policii pak při prohlídce skladu pomáhali zástupci báňského úřadu.
Kontroly v areálu firmy probíhaly i dříve, vždy ale jen ve dvou z dvanácti objektů, kde byl sklad zbraní oficiálně provozován. Do ostatních budov podle bývalé legislativy kontroloři nesměli. To změnil až nový zákon.

Firma Multiagro, která ve Slatině prodává zbraně pod obchodní značkou Zelený sport, na sebe ukázala už před měsícem sérií kontroverzních reklam v odborném časopisu Střelecká revue. Firma nechala vedle zde přetisknutého inzerátu otisknout reklamu se skupinkou mužů s noži v ruce s nápisem „S námi na tom budete o kalašnikov lépe." Už dříve firma použila v reklamě na zbraně také dítě.