S tím, jak klesá venkovní teplota, klesají i jindy přísná omezení azylových center. To pardubické, které jindy funguje jako denní centrum, nyní otevírá své dveře i na noc. V nejhorším případě nabídne osobám bez přístřeší alespoň židli a jinak přísné normy vyžadující střízlivost jdou s ohledem na lidskost trochu stranou. Problémoví jedinci ale musí sekat latinu. Je ale dost těch, kteří nevyužijí těchto prostor a i v mrazech zůstávají na ulici. To je případ třeba sídliště Cihelna, kde pod mosty směrem ke zdymadlu bydlí i v těchto dnech několik osob.

POZOR NA POMOC
Pomoc je jistě chvályhodná věc, ale strážníci tady varují i před zpětným efektem, který může mít. „U určitých osob to totiž končí tak, že pomůžete jednou a další pomoci se začnou opakovaně dožadovat. Dobrý úmysl se tak může otočit proti vám. Doporučujeme spíše obrátit se s pomocí na organizaci, která se těmto osobám snaží pomáhat jako jsou charity nebo SKP Centrum,“ radí strážníci.

Ukázková situace ale je na sídlišti Závodu míru. Tam se totiž delší dobu do výklenků panelových domů uchyluje jeden bezdomovec. „Zapaluje ohně, kálí kolem sebe a když náhodou někam odjede, tak se většinou zase vrátí, protože lidi mu tam nosí jídlo i třeba ve vlastním nádobí.

Neuvědomují si ale, že se tím sami vystavují zdravotnímu riziku. Riziko nákazy z výkalů navíc hrozí i dalším lidem, kteří tam žijí. Strážníci jej na četné stížnosti řady obyvatel chodí napomínat a vykazovat kvůli pořádku. Na druhou stranu ho někteří sousedé v těchto místech živí a on se tedy pochopitelně stále vrací,“ dodává preventistka.