Klid a bezpečí

Oblastní charita Hradec Králové bezdomovcům nabízí dvě noclehárny. Jedna je v ulici U Mostku, kde je k dispozici třicet lůžek pro muže a deset pro ženy. V zimní noclehárně na hradeckém letišti se vyspí osmnáct lidí bez domova.

„Je to obrovská úleva, protože v minulosti jsme měli potíže, kapacita noclehárny byla malá. Náhradním řešením bývaly židle a karimatky, na kterých se moc pohodlně spát nedalo. Bezdomovci ale byli  v klidu a bezpečí. Dnes máme ještě volná místa. O toho, kdo k nám přijde, se postaráme. Ale na druhou stranu nemůžeme nikoho nutit, aby u nás přespal. Máme ještě terénní pracovníky, kteří bezdomovcům, když k nám nechtějí, přiveze peřiny a zajistí i další pomoc," vysvětlovala Dana Pechová, vedoucí střediska pro lidi bez domova.

Mosty a horkovodMonitoring bezdomovců v zimním období na Hradecku.

„Protože se strážníci dobře vyznají v místních poměrech, pravidelně v noci i přes den bezdomovce kontrolují, zda nemají například zdravotní problémy. Zpravidla spí pod mosty, u opatovického horkovodu nebo hledají místo v panelácích. To nás pak upozorní lidé, že se v jejich domě usadil bezdomovec. Většinou se to lidem nelíbí, nechávají v domech nepořádek.

Ve městě se jich pohybuje kolem šedesáti, ale jejich počet se mění, protože bezdomovci putují z jednoho města do druhého. Zhruba třicet z nich pomoc charity odmítá. Strážníci jim alespoň radí, na koho se mohou v nouzi obrátit," vysvětlovala Eva Čížková, mluvčí hradecké policie.

„My moc starostí nemáme, je u nás jen jeden bezdomovec, který přespává v chatce," řekli nám třebechovičtí strážníci.

To v Novém Bydžově registrují strážníci hned tři bezdomovce. „Naši strážníci je jako v jiných městech pravidelně kontrolují, zákonitě i v noci, ale větší problémy s nimi nejsou. Bývají na nádraží nebo v nonstop restauracích, kde je teplo," uvedl místostarosta Nového Bydžova Bohumil Orel.