Škola Svítání, to je takový malý zázrak. Nejen proto, že se tak intenzivně a ještě navíc s láskou věnuje lidem s mentálním a kombinovaným postižením. Ale také proto, že dokáže uspořádat tak úžasnou akci, jakou je Noc Grácií. I letošní ročník toho byl jasným důkazem…

Křest autobusu

Celý program začal v pondělí večer už před Východočeským divadlem (VČD), kdy došlo na křest nového svozového autobusu školy. „Jmenuje se Fík. K cestě za autobusem nás brzdila všelijaká trhavá zastavení. Před deseti lety jsme právě ve VČD pořádali akci, na níž jsme dražili kousky starého autobusu. Od té doby jsme pořizovali různé kostitřasy. Později už se dalo mluvit o autobusech. Ten letošní jsme pořídili hlavně díky loňským Adventním koncertům České televize," vysvětlila ředitelka školy Svítání a místopředsedkyně Senátu Miluše Horská.

„Mít vlastní vozový park, to není žádná legrace. Naše autobusy najedou denně více než tisíc kilometrů. K tomu je potřeba mít své řidiče a doprovod," uvedla Miluše Horská, podle níž už se začalo vybírat na další nový autobus.

Skoro pořád křtí

„Mám pocit, že škola prakticky neustále křtí nové autobusy. Čím více autobusů, tím více spokojených dětí," prohlásil moderátor Jakub Železný. „VČD je jedno z mých oblíbených divadel. Už několikrát jsem zde vystupoval. Na takhle milé a příjemné akce sem jezdím rád," svěřil se.

Při letošní Noci Grácií získal od pardubické školy Svítání prestižní ocenění i náš Deník!

Významné ocenění na letošní Noci Grácií, která se konala v pondělí večer ve Východočeském divadle Pardubice, získal také náš Deník! Prestižní sošku Tří Grácií obdržel za mediální podporu pardubické Základní a Praktické školy Svítání, která pečuje o lidi s mentálním a kombinovaným postižením.

Ocenění redakce

„Tohoto ocenění si velmi vážíme. Vnímáme ho jako odměnu za práci celé redakce," nechal se slyšet ředitel východočeských Deníků Tomáš Doubrava. „Naše spolupráce se školou Svítání je dlouhodobá, prakticky od vzniku tohoto prospěšného zařízení," poznamenal ředitel východočeských Deníků.

„Jsme moc rádi, že můžeme informovat o úžasných věcech, které se díky škole Svítání dějí. I letošní Noc Grácií musela být pro všechny nádherným zážitkem. Když člověk vidí, co všechno děti ze Svítání dovedou, jak báječní jsou muzikanti, jak výteční jsou tanečníci a jak je jejich vystoupení baví a naplňuje, je to i pro diváky hodně dojemné," prohlásil Tomáš Doubrava, který sošku Tří Grácií převzal společně se šéfredaktorem Pardubického deníku Tomášem Dvořákem.

„Noc Grácií je poděkováním všem našim partnerům, a to z řad institucí, firem, ale i jednotlivcům a rodičům, kteří škole Svítání významným způsobem pomáhají," svěřila se ředitelka pardubické školy Svítání a místopředsedkyně Senátu Miluše Horská.

Sedm desítek jmen

Letos se na jevišti Východočeského divadla protočilo kolem sedmi desítek jmen.

„Za svou moderátorskou kariéru jsem snad tolik lidí na jevišti ještě nezažil," přiznal moderátor letošní Noci Grácií Jakub Železný, který však svou úlohu zvládl – jak jinak než s grácií…
„Můj strýc je mentálně postižený. Když jsem viděl to úsilí a nadšení lidí, kteří se o něj starali a pozoroval, jak je šťastný, začal jsem alespoň v malém procentu tušit, o čem práce s těmito lidmi je," vyjádřil se Jakub Železný.

Skvělý „Márdi"

Kromě úžasných představení muzikoterapeutického souboru, tanečního kroužku a břišních tanečnic Svítání bylo jedním z vrcholů večera i společné vystoupení frontmana oblíbené pardubické skupiny Vypsaná fiXa Michala „Márdiho" Maredy s klientem Svítání Martinem „Matesem" Chybou, který ho výtečně a bezchybně doprovodil na bicí.

„Svítání mám moc rád. Byl jsem zde na civilní službě a vzpomínám na to v dobrém," sdělil Michal Mareda, který na akcích Svítání vystupuje pravidelně. I za to byl letos oceněn soškou Tří Grácií.

Vrchol programu

Zlatým hřebem programu pak bylo společné vystoupení zpěváka Petra Kotvalda s dětmi ze Svítání. Ty se báječně vypořádaly s choreografiemi k hitům Petra Kotvalda Mumuland a Vánoce hrajou glórijá.
„S pardubickou školou Svítání nespolupracuji poprvé. Tyhle děti mě vždycky dostanou. Mám je opravdu rád," přiznal Petr Kotvald.

„Celý večer na mě dýchl úžasnou atmosférou. Moje tanečnice a vokalistky, které se mnou na tuto akci přijely poprvé, byly velmi mile překvapeny, jak se o nás všichni hezky starali. Připadali jsme si, že jsme už součástí velké rodiny, která má otevřená srdce," pokračoval populární zpěvák, jenž chválil i obdivuhodné výkony pardubických dětí.

„Je neuvěřitelné, co všechno děti ze Svítání dovedou. Měl jsem z nich velkou radost. Stejně tak i z publika, které dokázalo jejich výkony ocenit. Já jsem je podpořil moc rád," vyjádřil se Petr Kotvald.

„Potěšilo mě, že si děti užily i naše společné vystoupení. Tančily báječně a s takovým nadšením a nasazením, že jsem se málem nevešel na jeviště a skončil mezi diváky v první řadě," smál se známý umělec, který se s dětmi ze Svítání potká i na další akci v Pardubicích. Půjde o projekt Česko zpívá koledy, jenž náš Deník pořádá po celé České republice. Zpěvák Petr Kotvald se do něj společně s dětmi ze Svítání zapojí ve středu 10. prosince od 18 hodin na Pernštýnském náměstí.
Součástí pondělního galavečera byla i vernisáž výstavy nových fotografií Tomáše Kubelky a následný křest a prodej kalendáře školy Svítání.

„Se Svítáním poslední dva roky spolupracuji velice intenzivně. Musím přiznat, že jejich děti mě neustále příjemně překvapují," potvrdil pardubický fotograf a náš bývalý kolega Tomáš Kubelka.

Chvála na školu

Chválou na školu Svítání nešetřil snad nikdo, kdo na pondělní galavečer do pardubického stánku Thálie zavítal.
Včetně europoslankyně Michaely Šojdrové, která ředitelce Svítání Miluši Horské předala i praktický dárek.
„Za to, že je nejen skvělá ředitelka, výborná místopředsedkyně Senátu, ale také statečná a báječná ženská," uzavřela europoslankyně Michaela Šojdrová. ⋌(td, tva)