Ústí nad Orlicí
Počet nezaměstnaných – podíl
únor 7484 (celkem 7595) – 7,9%
březen 7380 (7494) – 7,8 %

Když jí zaměstnavatel neprodloužil pracovní smlouvu, skončila na pracáku. „Snažila jsem se najít cokoli, jediné, co jsem odmítla, bylo pojišťovnictví a finančnictví. Měla jsem s tím velmi špatnou zkušenost, kdysi jsem pracovala čtyři měsíce jako pojišťovací agent a doslova jsem na to doplatila," vzpomíná mladá žena. Sázela hlavně na vlastní iniciativu. „Na úřadu práce jsem za celou dobu nezaměstnanosti byla asi třikrát. Pořád jsem někam posílala životopisy a stále jsem měla něco rozjednaného, takže mi na úřadu práce ani nic nenabízeli," říká. Přesto si spolupráci s přidělenou úřednicí pochvaluje: „V den, kdy jsem si šla na pracák pro potvrzení, že je mi přiznaná podpora, měla jsem jít podepsat smlouvu na brigádu, že půjdu vyrovnávat zboží. Ale na úřadu mě upozornili, ať to nedělám, že si nesmím vydělat ani korunu, pokud je mi přiznaná podpora."
Tahle stopka slečnu Hanu přikovala doma, stále dokola se věnovala úklidu. „Když máte být v práci v sedm, musíte pro to všechno udělat, ale když tu povinnost nemáte, nevíte, do čeho píchnout. Uklidila jsem, co bylo potřeba, dělala jsem to pořád dokolečka, hledala jsem, jak se zabavit," připomíná si chvíle marnosti mladá žena.
Jak poukazuje, dalším problémem byly peníze: „Hodně těžko se z podpory vyžívá, první dva měsíce jsou hezké peníze, ale potom jdete níž a níž. Kdybych bydlela sama, nezvládnu to. Rozhodně nemůžete jít každý den na kafíčko, na nákup, pořídit si, co se vám líbí."
A teď? Našla si práci v regionu, v marketingu zavedené firmy, tedy v oboru, který je jí blízký. Dojíždění jí nevadí. „Rozkoukávám se, ale jsem spokojená," říká šťastně.