„Majitel i pracovníci se po zjištění nálezu zachovali naprosto správně, dál s ním nemanipulovali a okamžitě volali na linku 158. Na místo jsme přivolali pyrotechniky z expozitury Milovice,“ informovala orlickoústecká policejní mluvčí Lenka Vilímková. Oba zkorodované ruční granáty StHgr 24 německé výroby z druhé světové války si pyrotechnici odvezli ke zničení na stálou trhací jámu.

Nebezpečné granáty

Není to první ani ojedinělý případ v Pardubickém kraji, ke kterému policejní pyrotechnici v poslední době vyjížděli. Před Vánoci likvidovali na Lanškrounsku přes 100 kilogramů pěchotní munice a tři ruční granáty. Výbušný nález také skrývala studna u rodinného domu. Majitel narazil na munici v hloubce čtyřiadvaceti metrů. Nevybuchlé granáty vzor F1 a 34, které pyrotechnici označili za velmi nebezpečné, musely být odpáleny přímo na místě.

Nejen studny, ale i půdy mnohdy ukrývají zapomenuté nebo ukryté zbraně a munici. O tom se začátkem února přesvědčil majitel domu na Chrudimsku, který objevil dělostřelecký náboj M5 ráže osm centimetrů z první světové války.

Na nevybuchlou munici je možné narazit i mimo lidská obydlí, v lesích nebo na polích. Nálezci jsou většinou amatérští „hledači pokladů“, kteří pomocí detektorů pátrají po kovových předmětech. Dva případy za víkend řešili v polovině února policisté na Orlickoústecku.

První výbuch otřásl v sobotu lesem nedaleko Rudoltic. Dělostřelecký granát, vrostlý v kořenovém valu stromu, museli policisté odpálit na místě. „Manipulace s municí by byla velmi nebezpečná a pyrotechnici rozhodli, že ji nebudou nikam převážet,“ konstatovala Vilímková.

Znovu vyjížděli policejní pyrotechnici na Orlickoústecku následující den ráno. Nevybuchlou munici na poli mezi Vysokým Mýtem a Hrušovou objevil, tak jako v předchozím případě, detektorář. „Převoz nalezené munice byl nebezpečný, proto ji pyrotechnici odpálili přímo na poli,“ uvedla Vilímková s tím, že pokud by při polních pracích došlo ke kontaktu munice se zemědělskou technikou, hrozilo by obsluze vážné nebezpečí.

Víkend před tím našel amatérský detektorář nevybuchlou leteckou pumu SD1 ráže pět centimetrů nedaleko Pardubic, v lese mezi Srnojedy a Starými Čívicemi. „Vzhledem k terénu a noční době nebylo možné její okamžité zneškodnění,“ popsala policejní mluvčí Dita Holečková. Policisté místo nálezu celou noc střežili. V pondělí ráno pyrotechnici nalezenou munici odpálili.

Speciální mapa

Nebezpečí výskytu munice z druhé světové války řeší aktuálně pardubická radnice. Spojenecká letadla během tří náletů v červenci a srpnu roku 1945 vypustila na město kolem 11 tisíc bomb. Radnice má k dispozici mapu, která ukazuje, kde by se mohly nevybuchlé pumy nacházet. Mapa poslouží při povolování nových staveb, projektanti mohou v konkrétní lokalitě navrhnout provedení pyrotechnického průzkumu a vyhnout se riziku nálezu nebezpečné munice až při zemních pracích.