„Byl velice nízký zájem, vůbec jsme to nepředpokládali. Vzhledem k tomu, kolik máme hostinských živností," řekl vedoucí živnostenského úřadu v Pardubicích Rudolf Havlík.
V Pardubicích má hostinskou živnost 2000 podnikatelů a dalších 18 000 lidí má oprávnění volné živnosti, z nich jsou i obchody, trafiky a podobně, kde se alkohol prodává. „I tak úředníci zatím vydali jen 900 koncesí," dodal Havlík.
V celém Královéhradeckém kraji o koncesi do čtvrtka požádalo kolem 4500 podnikatelů. Je to jen zlomek počtu podnikatelů, kteří se prodejem alkoholu podle svých dosavadních živnostenských oprávnění mohli zabývat. Podávání žádostí o koncese se tak i zde obešlo bez větších front a problémů.
Třeba v Hradci Králové se vydání koncese mohlo týkat přes 30 000 podnikatelů s volnou živností na výrobu, prodej a služby. Přijali tu ale jen 1083 žádostí o koncesi.
Dosud bylo vyřízení koncese zdarma, po 17. dubnu za ni podnikatelé zaplatí 500, ti kteří žádají poprvé 1000 korun. Úředníci živnostenských úřadů asi za měsíc začnou s kontrolami. Bez koncese podnikatelům hrozí pokuta až do jednoho milionu korun.
Zavedení koncesí je součástí vládního boje s černým trhem s alkoholem po loňské metanolové aféře.