VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nemocnice v Pardubickém kraji pod jednou střechou

Pardubický kraj – Před nedávnem řešil Pardubický kraj slučování škol. Nyní připravuje transformaci nemocnic. O prvních krocích informovali zástupci kraje a představenstva nemocnic ve Svitavách.

20.2.2014
SDÍLEJ:

Pardubický kraj připravuje fúzi nemocnic. Lidé se o ní dozvěděli od zástupců kraje a představenstva nemocnic.Foto: Deník/ Petr Šilar

Pardubický kraj má v úmyslu zachovat nemocnice ve svém stoprocentním majetku, všechny s akutní péčí, veřejné, bez vstupu strategického partnera, bez pronájmu někomu jinému. Lékem na jejich udržení je sjednocení řízení pěti současných akciových společností do jedné. Na besedě u pomyslného kulatého stolu ve Svitavách to uvedl první náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek. Připomněl, že stát se dlouhodobě ke krajským nemocnicím chová macešsky a jejich financování nechává na krajích, které tak musejí „ošidit" jiné oblasti.
„Za uplynulých deset let jsme posílili rozpočet nemocnic více než miliardou korun, aby mohly dál běžet. V rozpočtovém určení daní krajů ale není na provoz nemocnic určená ani koruna a kraj má roční daňové příjmy 2,5 miliardy korun. Je jasné, že peníze, které posíláme do nemocnic, musejí chybět někde jinde, například ve školství, v sociální péči či v dopravě," uvedl Roman Línek.
Bez realizovaných změn by pravděpodobně nemocnice v Pardubickém kraji potřebovaly na konci letošního roku dalších celkem 180 milionů do svých rozpočtů. „Fúze je pro další fungování nemocnic bezpečná, s jasným vedením a jasnou transparencí. Transformace je tříletá, uřiditelná a musí být smysluplná. Dohromady tak nemocnice vytvoří silný subjekt s 3,5 tisíci zaměstnanci a 3,4 miliardy obratu," dodal Roman Línek s tím, že do budoucna, právě „pod jednou střechou", jsou schopné dalšího rozvoje.
Předseda představenstva nemocnic Pavel Havíř připomněl, že v únoru 2013 dostalo představenstvo za úkol zpracovat scénář transformace akutní lůžkové péče, který předložilo zastupitelům v červnu, a ti jej následně schválili. Krajská správa před rokem stanovila, že chce zachovat všech pět nemocnic akutní péče, aby zůstaly veřejné, bez vstupu zahraničního kapitálu, bez strategického partnera, bez pronájmu někomu jinému. Za rok vedli řadu jednání, vytvořili společná představenstva nemocnic.

Místo pěti jedna

Záměrem je vytvoření jedné akciové společnosti sloučením pěti stávajících při zachování dostupnosti základní péče. „Jen spojením nemocnic bude možné nadále udržet rozsah kvalitní, bezpečné a dostupné akutní lůžkové péče a zároveň jejich ekonomickou životaschopnost. Přínosem bude organizačně jednodušší řízení jedné firmy. Jako velký subjekt v České republice budeme mít silnější vyjednávací pozici vůči plátcům zdravotní péče, to jest zdravotním pojišťovnám, a lepší vyjednávací pozici vůči dodavatelům léků a zdravotního materiálu," upřesnil Pavel Havíř a zdůraznil: „Bez uskutečnění navržených změn by se akutní krajské zdravotnictví zřítilo do finanční i odborné propasti."
Spojení do celku zlepšuje řízení nákladů a zajistí jednotnou personální politiku včetně udržení kvalitního zdravotnického personálu, který je hlavní součástí zdravotní péče. V návrhu je jedna společná vnitřní organizační jednotka pro obslužné a technické činnosti. Úspory přinesou společné nákupy zdravotnických prostředků, materiálů i techniky.
„Budeme silným a významným partnerem pro zdravotní pojišťovny při vyjednávání o úhradách za poskytnutou zdravotní péči. Jako jedna velká firma budeme více odolní vůči negativním vnějším vlivům, jakými jsou úhradová vyhláška, podmínky personálního a technického vybavení či nároky ministerstva či odborných lékařských společností, které stanovují podmínky pro vlastní poskytování péče v jednotlivých odbornostech," vysvětlil Pavel Havíř.

Odborná péče

Lidé se na setkání zajímali o podrobnosti. „Vznikne jedna organizace s cílem zachovat lékařskou péči. Mám obavu, že se najde nějaký šílenec a uvalí na nemocnici insolvenci. Bude pak pět nemocnic, nebo zůstaneme bez péče?" ptal se Libor Zelinka. První náměstek hejtmana Roman Línek dal svitavskému zastupiteli jasnou odpověď. „Nemocnice mají propad tři sta milionů. Pardubický kraj chce navýšit základní jmění o dvě stě padesát milionů. Získáme zdravou nemocnici. Máme ještě obrovský majetek v nemovitostech nemocnic," uvedl Roman Línek. Fúze je podle něho smysluplný krok. Nemocnice se fúzí dostanou do zdravé kondice, budou bezpečnější. „Kdybychom k fúzi nepřistoupili, deficit by vzrostl," poznamenal Roman Línek.

Rušení oddělení?

Padla také otázka, zda se budou rušit oddělení v nemocnicích, nebo zda je možné, že by byla obnovena zrušená oddělení v Litomyšli. V Litomyšlské nemocnici skončila loni hned dvě oddělení, dětské a porodnice. Neplnila požadavky odbornosti a zdravotní pojišťovny odmítly péči proplácet.
„Ve chvíli, kdy jsme se stali členy představenstva, řešili jsme situaci, která nastala – personální kolaps. Prioritou bylo zajistit nejvyšší odbornost. Řešili jsme především to, abychom byli schopní zajistit dětem a budoucím maminkám dostatečnou kvalitní a včasnou péči," připomněl předseda představenstev nemocnic v Pardubickém kraji Pavel Havíř.
Vzhledem k tomu, že se nepodařilo personálně naplnit požadavek úhradové vyhlášky, ukončila pojišťovna smlouvu. „Nepředpokládáme, že by se v budoucnosti podařilo oddělení v Litomyšli obnovit. Z pohledu pojišťoven existuje představa, kterou prezentují, že poskytovatelů akutní léčebné péče je nadbytek," podotkl Pavel Havíř. Oborová skladba, která je dnes v nemocnicích, by měla zůstat zachovaná.
Podle Romana Línka budou mít menší nemocnice velmi náročné, aby si profesní personál udržely, aby měly dostatek atestovaných lékařů. „Profesním růstem zdravotnického personálu se nikdo systémově nezabýval. To je jedna z věcí, které vedle dožívajících technologií, v nemocnicích čeká," konstatoval první náměstek hejtmana.

Perspektiva

DDo všech nemocnic má Pardubický kraj díky evropským dotacím připravené investice do technologií. Zdravotnický personál by měl dostat možnost profesního růstu. Podle Romana Línka kroky, které kraj podniká, jsou o perspektivě pro zdravotnická zařízení.
Rozhodnutí o fúzi radou Pardubického kraje z druhé poloviny prosince podléhá schválení zastupitelstvem kraje 27. února 2014, následně se uskuteční její realizace k 1. červenci 2014.
(zhc, kk)

Autor: Redakce

20.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z utkání TJ Svitavy vs. Jiskra Litomyšl.

Nejlepší mužstvo venku vládne celé soutěži

Ilustrační foto.

Vysoké procento Orlů při využívání přesilových her

Stromy svobody lidé hlásí nadaci

Ústí nad Orlicí - Nadace Partnerství hledá Stromy svobody vysázené v roce 1918 nebo 1989. Stromy mohou hlásit nadaci sami lidé. V okrese Ústí nad Orlicí zatím lidé objevili čtyři takové stromy.

Lesák děkoval za výkon, pak se s týmem rozloučil

Východní Čechy - Fotbalová divize C - ohlasy Východočechů: Trenér Michal Lesák, který v závěru podzimu vedl Kratonohy, po výhře nad Trutnovem skončil.

Bohdaneč prohrála spor s tajemníkem o výpověď

Pardubický kraj, Lázně Bohdaneč - Bývalý tajemník města se kvůli výpovědi obrátil na soud. Ten mu dal za pravdu. Město nedodrželo formální postup při výpovědi.

Bojovností si Kohouti odvezli vítězství

Česká Třebová - Krajská hokejová liga: Kohouti oplatili Slovanu porážku z prvního vzájemného zápasu a vyhráli na jeho ledě 3:2.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT