VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nemocnice snižují počet lůžek

Svitavsko, Orlickoústecko – Interní oddělení Svitavské a Orlickoústecké nemocnice, které spadají pod Nemocnici Pardubického kraje, se potýkají s problémy. Podle informovaného zdroje, jehož totožnost redakce zná, muselo interní oddělení ve Svitavách z důvodu nedostatku zdravotnického personálu omezit počet lůžek. Podobně je na tom také interní oddělení Orlickoústecké nemocnice, kde aktuálně zůstalo pouze 30 lůžek.

21.8.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Petr Wagenknecht

Podle ředitele Orlickoústecké, Litomyšlské a Svitavské nemocnice Tomáše Julínka však omezení péče nehrozí. „Na interním oddělení Svitavské nemocnice bylo nasmlouváno 54 lůžek, ale provozováno jich bylo více. Odstraněna byla pouze nadbytečná lůžka,“ vysvětluje Tomáš Julínek.

Touto úpravou chce vedení nemocnice zvýšit komfort pacientů a zlepšit podmínky pro ošetřovatelskou práci sester. „Na výkonnost oddělení a nabídku služeb to nebude mít vliv. Počty lůžek upravujeme podle aktuálních potřeb a možností tak, aby byla zachována kvalita péče,“ dodává ředitel Julínek.

„Obecně je známo, že se na interním oddělení Orlickoústecké nemocnice v letošním roce snížila lůžková kapacita dle aktuálního personálního stavu mezi sestrami, což je problém všech nemocnic v České republice,“ říká Julínek.

V době letních prázdnin je navíc podle ředitele nemocnice situace ovlivněna plánovaným malováním horního patra oddělení a s tím spojeným vybíráním dovolených. A podepsala se na ní i rekonstrukce neurologie. „Je to opatření na dobu prázdnin, poté se počet lůžek opět zvýší,“ uklidňuje Tomáš Julínek.

„Obecně lze říct, že všechna interní oddělení vykazují stejnou nebo dokonce vyšší výkonnost než v loňském roce,“ dodává ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald.

„Výstavba centrálního urgentního příjmu v Orlickoústecké nemocnici rozhodně není ohrožena.“
Tomáš Gottvald,
ředitel Nemocnice Pardubického kraje

Počet hospitalizovaných a ambulantně ošetřených pacientů v běžné ordinační době i během ústavní pohotovostní služby podle Tomáše Gottvalda neustále roste. „Bohužel v době pohotovosti se v mnoha případech jedná o ošetření, která by pacienti mohli řešit v řádné pracovní době. Vede to k extrémnímu zatížení zdravotníků, ale vždy nemocným vycházíme vstříc,“ vysvětluje generální ředitel Tomáš Gottvald.

Potíže ale nemají jen interní oddělení obou nemocnic. Kvůli odchodu lékařky na rizikové těhotenství vypomáhá svitavskému gastroenterologickém oddělení jeden lékař z Litomyšlské nemocnice.

„Gastroenterologie je v Litomyšlské i Svitavské nemocnici, v pohotovostní službě je koncentrována do Svitav. Vzhledem k malému vytížení příslužeb a z důvodu efektivity práce je logické soustředit tuto činnost na jednom pracovišti,“ říká Tomáš Julínek.

Stejně tak je podle ředitele logické, že se na příslužbách podílí lékař z Litomyšle. „Tak to bylo plánováno. Nejde tedy o žádnou krizi, ale o záměr,“ vysvětluje Julínek.

V Orlickoústecké nemocnici je naopak z důvodu nedostatku zdravotnického personálu ohrožena výstavba centrálního příjmu. Ani s plánovaným iktovým centrem se podle redakčního zdroje v Ústí nedá počítat.

„Výstavba centrálního urgentního příjmu v Orlickoústecké nemocnici rozhodně není ohrožena. Projektuje se a vše probíhá tak, aby ke konci roku 2020 byla stavba dokončena podle plánu. Toto zbrusu nové a moderní pracoviště by mohlo být zajímavé pro lékaře a sestry, ale určitě nebude vyžadovat žádné dramatické navýšení personálu,“ ujišťuje generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald.

Otázka iktového centra v Orlickoústecké nemocnici není podle Gottvalda nyní aktuální. „Primární snahou zůstává stabilizovat personální situaci v Litomyšli,“ říká Gottvald.

PROBLÉM S ÚHRADAMI

Aby toho nebylo málo, v problémech s úhradami od zdravotních pojišťoven se dlouhodobě potácí svitavská psychiatrie. „Svitavská nemocnice vykazuje jako jediná minusové hodnoty v hospodaření, a to v řádu desítek milionů,“ uvádí redakci známý zdroj. „Důvodů je několik, mimo jiné i ten, že péče na psychiatrii není pojišťovnami nasmlouvaná a péče o pacienty tak není hrazená,“ dodává. Psychiatrická péče na uzavřeném oddělení jde na úkor ztrát nemocnice.

„Nemocnice Pardubického kraje jako celek hospodaří pozitivně. V každé firmě jsou některé úseky v plusu a jiné v mínusu. Podobně je to u nás,“ oponuje Tomáš Julínek.

V případě Svitavské nemocnice se podle něj o desítky milionů korun rozhodně nejedná. „Psychiatrická péče má historicky nižší úhrady kvůli referenčním obdobím, neustále však vedeme nejednoduchá jednání se zdravotními pojišťovnami o jejich navýšení,“ vysvětluje Tomáš Julínek.

Kriticky situaci v obou nemocničních zařízeních nevidí ani radní Pardubického kraje pro zdravotnictví Ladislav Valtr. „V době letních prázdnin na jedné straně dochází k vybírání dovolených a do služeb je k dispozici menší počet zdravotnického personálu, současně však registrujeme i snížený počet pacientů přicházejících do lůžkové péče,“ uvádí Ladislav Valtr.

Zvýšené výkony v prázdninovém režimu hlásí naopak ambulance. „Zdravotní péče o pacienty s obtížemi interního rázu je však rozhodně plně zajištěna. Případná dílčí snižování počtu lůžek na některých odděleních našich nemocnic jsou tedy vesměs jen sezónní a krátkodobá opatření,“ vysvětluje radní Valtr.

Nemocnice mají podle něj vždy maximální snahu pokrýt celý rozsah zdravotní péče sjednané s příslušnou zdravotní pojišťovnou. „Krátkodobou nedostatečnost personálu ve všech exponovaných oborech se nám daří zvládat mnohem vyšší vzájemnou výpomocí,“ uzavírá Ladislav Valtr.

Autor: Jiří Šmeral

21.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z volebních místností na Vysokomýtsku.

Nejvíce se volilo v Dolní Moravě, nejméně v Cotkytli

Jan Mazuch z ODS.

Starostu Poličky dostaly do sněmovny preferenční hlasy

ANO odešlo na Orlicku poraženo jen v pěti obcích

Ústí nad Orlicí - Vítězem voleb v okrese Ústí nad Orlicí je stejně jako v celé republice na celé čáře Babišovo hnutí ANO. Ze 115 obcí v okrese jí dali voliči nejvíce hlasů ve 110. Jen v pěti obcích vyhrál někdo jiný a odsunul tak ANO na druhou pozici.

Na Orlickoústecku vyhrálo ANO

Orlickoústecko - Okres Ústí nad Orlicí hlásí sečteno. Vyhrálo s velkým náskokem hnutí ANO 2011, které dostalo 20 628 hlasů, v přepočtu 29,68 procenta.

AKTUALIZUJEME

ON-LINE: V Pardubickém kraji má ANO čtyři mandáty

Pardubický kraj - Sečteno je 100 procent volebních okrsků v kraji. Volby do sněmovny vyhrálo hnutí Ano. Stejně jako v celorepublikovém součtu. V Pardubickém kraji má 29,64 procent hlasů. Druhá je ODS a třetí Piráti.

Evropský pohár drží v rukou Dvořáček

Praha, Vysoké Mýto - Bojovník Falconu Vysoké Mýto porazil srbského soupeře ve finále před limitem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení