Po větrné neděli je v Pardubickém kraji o pár stovek stromů méně. Na řádění živlu doplatil zejména jeden typ stromu - smrk ztepilý. Lesy České republiky škody aktuálně škody vyčíslují na 65 tisíc metrů krychlových dřeva, které teď leží v lesích. Plná třetina všech popadaných stromů z celkového počtu připadá na Svitavsko. "V okolí Svitav a Jevíčka padlo dle našich odhadů asi 23 tisíc metrů krychlových dřeva," potvrzuje mluvčí společnosti Eva Jouklová.

Odstraňování škod nebude kdovíjak rychlé, práce v lesích už ale začaly. "Od pondělí odstraňujeme dříví z lesních cest a také z oplocenek, které stromy i vítr poškodily. Poté se začne s těžbou. Dříví chceme zpracovat do konce března příštího roku, ale záleží na terénu i na počasí v zimě," dodává Jouklová.

Lesníci se alespoň nemusí obávat napadení popadaných stromů kůrovcem. Jeho sezóna už skončila, nejbližší nebezpečí od toho hmyzu začne hrozit nejdříve na jaře a pravděpodobně jen v horských oblastech, kde těžbu dříví komplikuje jak terén a sníh. Tam, kde se těžba nestinne dokončit, budou muset nastoupit lapače a další opatření.

Pro veřejnost pak nadále platí upozornění, že v lesích ani nyní nemusí být bezpečno. Stromy mohou stále ještě padat, stejně jako zlomené větve stále zavěšené v korunách stromů.

Vichřice nezamává ani s cenou dřeva. Ta už byla nízká i předtím. I to je důsledkem souhry letošních kalamit. Těmi bylo nejprve letošní přemnožení kůrovce v České republice a druhým bodem byla větrná smršt, která se přehnala přes Německo, Rakousko i Polsko závěrem srpna. Obojí za sebou zanechalo škody v podobě množství kalamitního dříví, jehož cena je nízká a na trhu je jej od té doby nadbytek.

"Kalamitní dříví se většinou používá na stavební prkna, nebo výrobu papíru. Lesy České republiky i na doporučení ministerstva proto už dříve zcela zastavily těžbu zdravých jehličnatých stromů. Naše dříví jde většinou na export a u nás i v sousedních státech jej nyní je přebytek. V současné době dřevo nevyvážíme, ale skladujeme, abychom jej nemuseli prodávat pod cenou," uzavírá Eva Jouklová.