Dobrý den, pane Andrle. Jak jste se cítil při televizní debatě lídrů politických stran v Pardubickém kraji? Dělají vám dobře televizní kamery?
Cítil jsem se společně s ostatními velice stísněně a zle. Shodli jsme se, že pan Železný vytahoval z volebních programů nepodstatné věci, na které nebyla většina schopna fundovaně odpovědět. Byl jsem připraven reagovat na skutečné problémy školství. Snažil jsem se reagovat konkrétním opatřením. Když jsem byl dotazován na učňovské školství, řekl jsem, že problém vidím v rodičích. A byl jsem „ustřižen". Na nedostatek mateřských škol jsem reagoval tím, že jsem za viníky označil obecní a městské úřady. A opět jsem byl „ustřižen". Žádný argument nebyl přijat. Nervozita ze mě opadala, byl jsem rozhořčen a zklamaný, že jsem tam šel. S kamerami nemám velké zkušenosti, jen ze sportovišť, kde je prostředí úplně jiné. Nejsem žádný řečník, jsem spíš člověk činu.
V České republice je nedostatek školek. Jaké nabízíte řešení?
Chybí tu pro děti 60 tisíc míst. Přitom dlouho dopředu bylo jasné, že k takové situaci dojde. Každý odpovědný politik přece ví, kolik se v jeho obci nebo městě narodilo dětí a kolik bude potřeba školek. Je do nebe volající nezodpovědnost, že se to nechalo dojít až sem. Prosazujeme zavedení povinnosti pro obce a města zřídit místo ve školce pro všechny děti předškolního věku. Je to model, který byl zaveden v Německu.
Jste pro zavedení školného na vysokých školách?
Hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury odmítá zavedení plošného školného na vysokých školách. Nicméně připouštíme možnost zavést tzv. sankční školné pro studenty, kteří si neplní své studijní povinnosti nebo si bezdůvodně prodlužují studium.
Vysoké Mýto se stalo průkopníkem služby romských pomocníků městské policie. Jak tuto službu hodnotíte?
Osobně jsem viděl tuto službu v akci a tuto iniciativu velice vítám a jsem za ni rád. Postavy těchto asistentů ve mně už od pohledu budily respekt. Myslím si, že je to příklad pro ostatní města, která mají třeba i větší problémy a vyšší kriminalitu.
Kde jsou podle vás příčiny projevů extremismu, který můžeme obecně sledovat?
Extremismus v České republice roste. Zapojují se do něj lidé, kteří toto dříve odmítali. Příčinou je neschopnost vyplácet adresně sociální dávky. Lidi jsou naštvaní na míru příživnictví. Největší problém je vyplácení doplatku na bydlení. Slušní lidé se nemůžou dívat na to, jak se mrhají prostředky. Navrhujeme, aby dávky šly adresně. Například aby rodič nedostal dávky, pokud dítě nechodí do školy. Dávky budeme dávat přímo škole, aby dítěti zaplatila například obědy, výlety, pomůcky a podobně.
Jak by se dalo omezit rozkrádání na veřejných zakázkách?
Navrhujeme udělovat „Červené karty" pro firmy, které odvedly státní zakázky předražené nebo ve špatné kvalitě. Nemyslím si ani, že by se takové udělovaly příliš často. Každá firma by si totiž moc dobře rozmyslela, než by začala šidit.
Často mluvíte o kultuře a opravě národních památek, ale udělal jste kromě slov taky něco vy sám?
Jistě, zde jsem velice aktivní. V roce 2005 jsem spolu s docentem Janem Klímou založil občanské sdružení „Socha zakladateli města". Trápilo mě, že Přemysl Otakar II. neměl nikde v České republice ani Evropě sochu. Jak všichni víme, socha tohoto panovníka byla 8. září 2012 odhalena ve Vysokém Mýtě Milošem Zemanem, a to k velké radosti Mýťáků. Sehnat finanční prostředky na toto dílo bylo velice těžké, proto jsem se rozhodl iniciovat veřejnou sbírku, kterou jsem sám vedl. Od politiků i občanů jsme získali 1,2 milionu. Práce to nebyla jednoduchá, ale když člověk vidí to dílo, je spokojený. V současné době nosím v hlavě myšlenku pokračovat v tomto projektu. V okolních parcích v Mýtě by mohly stát sochy dalších významných Přemyslovců. Byla by to pocta tomuto rodu. Plánů mám dost.
Měly by se nějakým způsobem měnit daně?
Považujeme za nepřípustné jakékoli zvyšování daní. Snížíme spotřební daně z nafty. Praxe ukazuje, že by to znamenalo minimálně stejný příjem pro státní rozpočet a zároveň by se tak zlevnila nafta pro občany, podnikatele i firmy. Chceme snižovat DPH o jeden procentní bod. Na všechny ostatní daně by mělo být uvaleno stop na jakékoli změny.

Celý rozhovor čtěte ZDE.