Až budeme mít kde hrát, pokusíme se dostat do první ligy. Takové cíle předestřel majitel fotbalového klubu FK Pardubice Vladimír Pitter na včerejší veřejné prezentaci studie na opravu Letního stadionu.

„Současný objekt už je na hranici životnosti, zatéká do něj. I kdybychom postavili stadion jinde, tak nám v centru města zůstane toto memento, do kterého budeme muset investovat desítky milionů," vysvětlil snahu o opravu chátrajícího fotbalového stánku primátor Pardubic Martin Charvát.

Letní stadion byl postaven v roce 1931 a poslední velkou rekonstrukcí prošel v 80. letech, kdy se opravovala západní tribuna. Na ministerstvo kultury byl dokonce podán podnět, aby se Letní stadion stal technickou památkou. Kromě opravy stadionu v centru města se v minulosti uvažovalo o stavbě nového fotbalového stánku v Ohrazenicích, na Hůrkách či Pod Vinicí.

Za 300 milionů

Rozpočet připravovaného projektu má být zhruba 300 milionů korun, přičemž se netýká pouze Letního stadionu, ale také okolí. Tam by mělo vzniknout několik dalších hřišť, ale i místo pro letní kino. „Zatím hledáme možnosti financování. Podpora Evropské unie ovšem do oblasti sportu nesměřuje, takže zkoušíme jednat se státem a FAČR. Ale z 90 procent půjde tato investice za městem," nechal se slyšet Martin Charvát.

Město by si podle primátora mohlo na opravu vzít úvěr, podobně jako to udělalo při přestavbě zimního stadionu na multifunkční arénu nebo při rekonstrukci plaveckého areálu. Hotel a parkovací dům, které jsou také součástí studie, by měl postavit soukromý investor.

Vizualiazce možné podoby Letního stadionu Pardubice a jeho okolí

„Odhad ceny je zatím jen z architektonické studie. Doufám ale, že nám to potvrdí i projektová dokumentace, na jejíž zpracování máme v rozpočtu na letošní rok 8,5 milionů korun," dodal pardubický primátor.

A jak by měl modernizovaný Letní stadion vypadat? „Hlavní tribuna bude mít kapacitu 1500 lidí, celkem se pak na stadion vejde téměř pět tisíc diváků. Minimální požadavky FAČR pro druhou ligu jsou 1500 míst a pro první ligu 4500 míst," vysvětlil architekt Viktor Drobný ze společnosti Sportovní projekty, která studii zpracovala.

Hned vedle Letního stadionu by mělo pro potřeby fotbalistů vzniknout tréninkové hřiště s umělou trávou. Zkrášlení čeká také plochu, na které stávala hala ČSTV a území bývalých jatek.

„Tam vznikne travnaté hřiště, které se stane součástí Tyršových sadů. Směrem ke zdymadlu by mělo být zázemí včetně drobného občerstvení. Po dobu letních měsíců pak travnatá plocha poslouží jako hlediště pro letní kino," řekl Viktor Drobný.
Plátno by přitom mělo být natočené směrem k zámku, aby se neopakovaly stížnosti lidí ze Sukovy ulice na hluk v nočních hodinách. Poblíž „sociálky" by pak mělo vzniknout ještě dětské sportovní hřiště pro zábavnou formu tréninků.

Dostačující kapacita

Opravu Letního stadionu vítá také fotbalový klub FK Pardubice. Podle majitele klubu Vladimíra Pittera by kapacita 4800 diváků měla být pro případnou nejvyšší soutěž dostačující.
„Nyní by od nás ale bylo nezodpovědné, abychom vyhlásili za cíl postup do první ligy. V momentě, kdy budeme mít kde hrát, začne být první liga naším cílem. Ze sportovního hlediska jsme na ni připraveni," prohlásil Vladimír Pitter.