Podle spisu napadl 29. února v trutnovském činžovním domě pětadevadesátiletého muže a jeho o šest let mladší ženu. Žena zemřela na místě, muž později v nemocnici.

Vítovi hrozí až dvacetiletý trest, případně si může vyslechnout i trest výjimečný.

Aby nevolali o pomoc, tak je bodl do krku

Ještě před svým zkolabováním se Vít, kterému není soudní síň nijak neznámé místo, pokusil soudu přiblížit tragické okamžiky a to, že byl k některým výpovědím donucen vyšetřujícími kriminalisty.

„Více než dva roky jsem závislý na marihuaně. Musím mít tak dva špeky denně. Někdy se mi však po kouření udělá špatně," uvedl mladík, který vychodil pouze základní školu a na živobytí si přivydělával občasnými krádežemi. Jointa si zapálil i těsně nad ránem 29. února. „Udělalo se mi hrozně zle. Myslel jsem si, že to za chvíli přejde. Ale bylo to čím dál horší," sdělil soudu Vít s tím, že ho proto napadlo zajít do vedlejšího bytu k sousedům a požádat je o prášek proti nevolnosti. Sousedy si prý vybral proto, že ač v domě bydlel jen několik týdnů, tak mu již v minulosti prášek poskytli. „Zazvonil jsem a otevřela mi sousedka. Zeptal jsem se jí tedy, zda nemá prášek. Řekla, že ne a zabouchla dveře. Nevěděl jsem, co si mám počít, ale hlavně proč mě takhle odpálkovala," uvedl obžalovaný.

Dodal, že se ještě jednou pokusil zazvonit a zopakovat svoji prosbu o poskytnutí farmaceutik. Tentokrát prý otevřel dveře soused. I od něho se mu prý dostalo zamítavé odpovědi. „Když zavíral dveře, tak jsem si všiml, že mám ruku opřenou o futra a prsty  mezi dveřmi. Nechtěl jsem, aby mně je skřípnul. Proto jsem do dveří strčil. Soused zavrávoral a ustoupil asi dva kroky dozadu," vypověděl Vít s tím, že za ním vkročil do bytu.

„Najednou držel v ruce nůž a řval, abych vypadl. Pak nevím, co se  mi začalo honit v hlavě a začal jsem bodat. Bodal jsem i do jeho manželky, která mu přiběhla na pomoc," uvedl mladík do protokolu. Pak už si prý nic nepamatuje. Vražedné řádění však ještě popsal vyšetřujícím kriminalistům. „Ne všechno je však pravda, k některým odpovědím mě přinutili," řekl Vít ještě před tím, než předseda senátu Luboš Sovák jeho výpověď přečetl.

V té uvedl, že se bál, že ho muž bodne, proto mu vytrhl nůž z ruky a začal bodat do břicha. „Volal o pomoc, tak jsem ho bodl do krku, aby přestal. Také jsem ho párkrát praštil pěstí," sdělil mladík do protokolu. Podobně se prý zachoval i v případě mužovy manželky. Tu prý navíc ještě několikrát praštil nalezeným kladivem. Uvedl také, že nečekal, že senioři po jeho útoku zemřou, myslel si prý, že si pouze nebudou nic pamatovat. „Dodnes nedokážu vysvětlit, proč se to takhle zvrtlo," doplnil Vít protokol.

Kterou větu mu policisté „vložili do úst", však u soudu již nestačil vyslovit. Krátce po přečtené výpovědi se zhroutil a odvezla ho záchranka.

Rozsudek by mohl padnout v pátek.