Jen co včera skončil ve funkci radního pro zdravotnictví, už musí o víkendu vystupovat v nové roli šéfa kraje. Jednat bude v následujícím týdnu o rozpočtu kraje, a také o dopravní obslužnosti.

Krajská koalice pokračuje dál jen s drobnými obměnami, lze tudíž očekávat, že ani koncepce se v jednotlivých oblastech příliš nezmění. Martin Netolický by měl mít k dispozici pohodlnou většinu 25 zastupitelů, kterou tvoří dvanáct sociálních demokratů, deset členů Koalice pro Pardubický kraj a tři zástupci Strany práv občanů Zemanovců.

Co bude váš první krok ve funkci hejtmana?
Můj první víkend bude pracovní, budu se účastnit několika akcí, na které mi přišly pozvánky. Příští týden bude především organizační, řešit se ale budou již i konkrétní věci. Například v pondělí jsem domluvený s hejtmanem Královéhradeckého kraje Lubomírem Francem, že podnikneme schůzi se zástupci firmy Oredo, jež v kraji organizuje veřejnou dopravu. Ve čtvrtek pak začneme projednávat rozpočet na příští rok.

Jak dlouho potrvá, než se noví radní ve svých funkcích zorientují?
V příštím týdnu by měli přebrat agendu od svých předchůdců. Obvykle se říká, že doba hájení je 100 dní. Já si ale myslím, že by každý měl svou oblast znát do konce letošního roku. Dva měsíce by měli k zorientování se stačit.

Krajská koalice má podobné složení jako v předchozích čtyřech letech. Lze tedy očekávat, že budete pokračovat v podobné politice jako dosud?
Bude tu jednoznačná kontinuita. Řadu procesů jsme začali v minulých měsících a je potřeba je dokončit, případně zintenzivnit.
Ale předpokládám, že v některých oblastech budou změny. Třeba nový náměstek hejtmana zodpovědný za dopravu Jaromír Dušek vystupuje poměrně ostře proti současné podobě optimalizace veřejné dopravy v kraji.
Já asi nebudu tak razantní jako kolega Dušek, zvlášť poté, co jsem viděl návrh rozpočtu na příští rok. Dopravní obslužnost musí být efektivní, ale zároveň musí respektovat finanční možnosti kraje. Změny se chystají také ve zdravotnictví. Musíme zintenzivnit spolupráci mezi nemocnicemi v kraji, protože si v některých oblastech stále ještě konkurují, ačkoliv mají jednoho vlastníka.

V čem očekáváte největší názorové střety s opozicí? Mám nyní na mysli především ODS a TOP 09.
Neočekávám žádné větší názorové střety. Všichni víme, co je v kraji potřeba udělat. Nebudu ale typ hejtmana, který by řídil kraj ideologicky. Jestliže budou námitky opozice oprávněné a konstruktivní, tak jsem ochoten jim naslouchat.