Pardubický kraj je v Česku tím nejméně navštěvovaným, nyní do něj ale míří o 7 procent více turistů než v předchozích letech.

„Za poslední roky se zvýšila kvalita poskytovaných služeb v cestovním ruchu v našem kraji, ale také se změnilo chování návštěvníků, kteří dávají přednost tuzemské dovolené před zahraniční. Zvýšil se i počet zahraničních turistů, kteří vyhledávají bezpečnou destinaci,“ řekl náměstek hejtmana René Živný.

Praha, ale i další místa v Evropě jsou již přelidněná a přetížená. „Turistické kanceláře tak hledají nové cíle v regionech. Tuto snahu podporuje i CzechTourism a mohl by z ní profitovat i Pardubický kraj, pokud dokážeme turisty směřující do Prahy zaujmout,“ myslí si Živný. Právě CzechTourism turisty láká například na Zámek Litomyšl, Veselý Kopec nebo na Velkou pardubickou. „V rámci statistiky jsme zaznamenali nejvyšší návštěvnost u Zámku Pardubice, Veselého Kopce a Hradu Svojanov,“ uvedl Jan Otava z CzechTourism.

Oblíbeným místem je také Králický Sněžník především díky lyžařským střediskům a Stezce v oblacích.

Míří na veletrhy

„Naší úlohou je atraktivity kraje propagovat a hledat propojení s dalšími zajímavými místy. Proto spolupracujeme s Královéhradeckým krajem. Věříme, že rozvoji pomohou i nové letecké linky do Pardubic,“ připomněl Živný. Zástupci kraje propagují region také na veletrzích, pojedou například do Barcelony nebo do Tel Avivu. „Loni jsme pro touroperátory a ruské novináře připravili poznávací cestu a pozvali jsme televizi z Jekatěrinburgu, která tu natočila dokumentární film. Zároveň jsme letos rozšířili počet prezentačních akcí a veletrhů,“ dodal Živný.

Orlickoústecko: Na litický hrad přijely tisíce lidí
Litice nad Orlicí - „Chodí k nám pohodáři a rodiny s dětmi.“ To jsou slova kastelána jediného státního hradu na Orlickoústecku Dalibora Urbana. Hrad loni navštívilo dvanáct tisíc lidí, letos se znovu otevře v dubnu. Hrad je součástí takzvané České Loiry, tedy projektu Destinační společnosti Orlické hory a Podorlicko Zámky na Orlici, který se loni stal Excelentní evropskou destinací. Vedle Litic v okrese láká i zámek Nové Hrady s rozlehlými zahradami.

Svitavsko: Mezi památkami kraluje Svojanov
Svitavsko - Turisticky nejnavštěvovanější památkou je již několikátý rok po sobě hrad Svojanov. V loňském roce zamířilo na hrad 57 tisíc turistů. A návštěvnost každoročně stoupá. Za posledních deset let vzrostla o neuvěřitelných 30 tisíc návštěvníků. Svojanov rovněž patří mezi nejnavštěvovanější památky Pardubického kraje. Na Svitavsku se padesátitisícové hranici návštěvnosti blíží také zámek v Litomyšli, který je památkou UNESCO.

Chrudimsko: Lákají Slatiňany i Veselý Kopec
Slatiňany - Na Chrudimsku jsou nejnavštěvovanějšími památkami Státní zámek ve Slatiňanech a skanzen na Veselém Kopci. Kastelán slatiňanského zámku Jaroslav Bušta ale pro letošek počítá s mírným poklesem návštěvnosti kvůli probíhající rekonstrukci areálu. Mezi další navštěvovaná místa patří zřícenina hradu Lichnice, která získala na atraktivitě otevřením nové rozhledny. Magnetem pro turisty je i keltský archeoskanzen v Nasavrkách.

Pardubicko: Nejvíce turistů míří na zámek
Pardubice - Letiště Pardubice do kraje přiváží mimo jiné i zahraniční turisty. Nové linky z Londýna a ruského Petrohradu, které přilétají několikrát týdně, by mohly do kraje přivézt turistů ještě o něco víc. Ti, kteří na Pardubicku zůstanou, často míří na Zámek Pardubice, ten ročně navštíví 100 tisíc lidí. Turisté jezdí také do Hřebčína v Kladrubech nad Labem, který za rok naláká až 46 tisíc návštěvníků, oblíbená je i Kunětická hora.