„Na závod jsme se připravovali. Týden před startem jsme dostali informace, jaké disciplíny bude zhruba obsahovat," říká Richard Dvořák s tím, že největší pozornost věnovali před odjezdem do Jeseníků lezecké přípravě.

NA STĚNU BEZ OČÍ A UŠÍ

A vyplatilo se. Lezení si „užili" dost. Jedna disciplína je přiměla vyšplhat na skálu, jenže jeden voják jakoby oslepl, druhý ohluchl a třetí oněměl. Nahoru se ovšem museli dostat všichni.

„Pochopitelně jsme si vylosovali, že oslepne náš nejzkušenější lezec. Musel jsem na něj křičet, aby věděl, kam má dát ruce a nohy. Do uší mi přitom zněly slepice," usmívá se Zdeněk Černý při vzpomínce, jakým způsobem jej pořadatelé ohlušili.

Zdolat stěnu byl jen střípek. Chrudimští výsadkáři se pak museli doslova proplazit velmi úzkou jeskyní. „Byly tam momenty, kdy jsem musel opravdu hodně vydechnout, aby se dostal dál," poznamenává Richard Dvořák.

Náročnou disciplínou byl i útěk ze zajetí, kdy pořadatelé přivázali dva vojáky k sobě za nohu a třetího k nim připoutali za ruku. Ve trojici pak společně museli projít přes překážkovou dráhu a prolézt rourou nebo přeskákat po špalcích přes vodní tok.

Během závodu museli vojáci najít a zneškodnit také pět atrap výbušnin, které byly schované na konstrukci mostu, a to i na takových místech, kam se člověk bez lan nemohl dostat. Navíc na část mostu nemohli vstoupit.

POHODLÍ NEBO LEHKOST

Během prvních tří dnů spali účastníci závodu na sněhu, a to jen s takovým vybavením, které si s sebou přinesli na zádech. Na otázku, co je při táboření a pohybu v takto extrémních podmínkách nejdůležitější, odpovídá trojice výsadkářů shodně: „Hlava." A vzápětí přidávají i lehký a zároveň teplý spacák a dobrý bivakovací vak.

„Záleží na tom, co chcete. Buď budete bivakovat v pohodlí, ale potáhnete na zádech 25 kilo, nebo budete mít batoh o deset kilo lehčí, jako jsme měli my, ale večer si pak nepřevléknete ani ponožky, protože na ně nebylo místo," vysvětluje Zdeněk Černý.

V závěru čekaly vojáky i zbraně, a to nejen klasické palné, na jaké jsou z výcviku zvyklí, ale do terče se museli trefit i lukem, sekerou nebo vrhacím nožem.