Firma Korado, které nemovitost patřila, si k tomu vybrala státní svátek, kdy si nejen obyvatelé České Třebové, slavnostně připomínali vznik první republiky.

"Je mi smutno. Dnes byla k zemi poslána nádherná vila Vojtěcha Vanického. Přestože jsem se pokusil udělat i nemožné, majitelé trvali na svém. Téhle funkcionalistické stavby je velká škoda," napsal na facebooku místostarosta města Josef Kopecký.

Českotřebovská radnice ještě letos na jaře zvažovala, že by vilu, kterou projektoval Kotěrův a Gočárův žák, architekt Vojtěch Vanický, od společnsti odkoupila. „Dozvěděli jsme se, že firma Korado plánuje demolici celé uliční čáry na Bratří Hubálků, což nás vyděsilo. Když se před lety natáčel seriál Šumná města, autory Radovana Lipuse a Davida Vávru, jsem na Zedníkovu vilu upozorňoval,“ potvrdil Deníku v dubnu místostarosta Josef Kopecký.

Božena Ivanová přebírá od prezidenta Medaili Za hrdinství v boji.
Prezident vyznamenal válečnou veteránku Boženu Ivanovou

Vila řadu let chátrala. Během doby navíc prošla rozsáhlými vnitřními úpravami. Největším problémem byla narušená statika objektu, která se projevila mimo jiné popraskanými stěnami a zborcenou podezdívkou. Společnost Korado, která se podle místostarosty Kopeckého převodu na město nebránila. Na stole byla dokonce varianta, že by město mohlo získat objekt bezúplatným převodem.

Funkcionalistická vila pro odborného učitele Miroslava Zedníka a jeho manželku Jarmilu byla postavena v letech 1928 až 1929 podle projektu architekta Vojtěcha Vanického. Na subtilní stavbě soukromého charakteru je uplatněn pro autora netypický bílý purismus.

Manželé Zedníkovi, kteří se do České Třebové přestěhovali z nedaleké Sloupnice, se rozhodli pro Vanického projekt poté, co ustoupili od tradičnějšího návrhu místního stavitele Františka Holečka. 

Vojtěch Vanický pocházel z Horní Sloupnice. V roce, kdy začal projektovat Zedníkovu vilu, mu bylo třicet let. V první polovině 20. let studoval na pražské Akademii výtvarných umění na architektonické speciálce u Jana Kotěry a Josefa Gočára. V letech 1925 až 1930 pracoval v Gočárově ateliéru. V České Třebové projektoval ještě městský bytový dům (Červeňák) a chlapeckou školu.

Ilustrační foto - volby
Otázka na (prodloužený) víkend: Volby jen v jeden den?