Na obvodové hradby z 15. století přispělo ministerstvo kultury z programu záchrany architektonického dědictví. „Díky opravě zachráníme další část vnějšího hradebního obvodu. Jedná se o hradby mezi poplužním dvorem a hradem," upřesnil kastelán Miloš Dempír. V letošním roce je v plánu první etapa. Při pohledu na hrad od hlavní vstupní brány je to část po pravé straně. V následujících letech by rádi opravili rovněž opevnění po levé straně, tedy pod příkopem. Jak informoval kastelán, náklady na letošní opravy jsou podle projektové dokumentace vypočtené na 1,4 milionu korun. Z toho dotace činí půl milionu. Podstatnou část bude muset doplatit i majitel památky, tedy město Polička. Investice se ale určitě vyplatí.

Peníze na zvelebení hradu se našly také v rozpočtu Pardubického kraje. V rámci podpory budování infrastruktury cestovního ruchu se do hradní pokladny přisype tři sta tisíc korun na vydláždění cest a dolního nádvoří. „V prvních dvou etapách plánujeme vydláždit dolní nádvoří hradu, kde je mimo jiné i zahrádka restaurace, a cestu z dolního nádvoří až k bráně na horní nádvoří," přiblížil Miloš Dempír. Tyto cesty byly podle možností doposud vysypané pouze stavebním štěrkem. I to ale bylo přínosem, protože návštěvníci v době deštivého počasí nemuseli přeskakovat kaluže a brodit se blátem. Zajímavé je to, jaký materiál stavebníkům na hradě poslouží tentokrát. „Na vydláždění použijeme historickou dlažbu z obnovovaných ulic v centru Poličky," sdělil kastelán. Celkové náklady na opravu cest a dláždění jsou odhadované na 1,2 milionu korun. Velkou měrou se na tomto projektu bude podílet Polička, ale i samotný hrad. „Díky úspěšné loňské sezoně máme část financí uspořeno. Návštěvníci, kteří vloni památku navštívili, až k nám zase přijedou, uvidí, na co jsme příjem ze vstupného využili," poznamenal Miloš Dempír.

Hradby by měli řemeslníci začít opravovat ještě před hlavní sezonou, dláždění buď ve stejné době, nebo až na podzim. Záleží na tom, jak rychle se poličským radním podaří vybrat zhotovitele.

(kk)