V areálu květenského statku dokončují opravu jednoho objektu a právě tady vznikla sušárna ovoce, marmeládovna a v přízemí moštárna. U Květné Zahrady sice není velký sad plný švestek, jabloní nebo hrušní, přesto už teď v domě vědí, že ovoce budou mít dostatek.

„Nemáme sad, ale v okolí jich je mnoho a jejich vlastníci mají paradoxně problém s odbytem ovoce a taky se sklizní. Již jsme s majiteli navázali kontakty. V minulém roce už jsme tady i sušili ovoce ze sadů v Pohodlí. Navíc v letošním roce chceme začít produkovat mošty z drobného ovoce. Koupíme pásový lis a budeme lisovat nejen rybíz a dělat ovocné mošty,“ vysvětluje Ferdinand Raditsch, vedoucí domu na půli cesty.

Se startem počítají na statku na začátku letošního roku. „Už jsme tady ale marmelády vloni uvařili, když máme po kolaudaci,“ podotkl Ferdinand Raditsch.

Sušárna je postavená starým způsobem a ještě v ní krásně voní dřevo. A patří mezi největší v zemi. „Sušárna je veliká a troufám si říci, že patří mezi největší v republice. Určitě neznám větší v Pardubickém kraji. Vejde se do ní naráz asi 200 kilo ovoce, má 70 lísek na sušení a je to nádherný kus tradiční sušárny, která je vytápěná dřevem,“ přibližuje Raditsch. Na stavbu získala Květná Zahrada dotaci 2,2 milionu korun od Státního zemědělského intervenčního fondu a více než dva miliony korun si půjčili v bance.

Povidla a jiné produkty ze statku si lidé koupí v jejich obchodě u silnice v Květné nebo na lokálním trhu.

Květná Zahrada se stará o mladé lidi, kteří opustí v 18 letech dětské domovy.