S humanitární organizací Fidcon tam vrtal studny, řídil a opravoval nákladní automobil Praga V3S, který dobrovolníkům sloužil jako zásobovací vůz.
„Z Haiti se vracím bílý jako sejra, všichni se tomu diví," uvedl devětadvacetiletý živnostník z Býště Filip Hlásný.
Vrtaři pracovali na severozápadě Haiti, kde je velké sucho a teplo, denní teploty dosahují 40 stupňů Celsia. Chodit v těchto podmínkách nalehko se nevyplácí, ideální jsou dlouhé rukávy a kalhoty.
„Není tam jen vedro, je tam přímo ukrutné vedro. Vrtali jsme celé dny se sluncem nad hlavou. Stavěli jsme si stan, abychom se mohli na chvíli schovat. Oblečení nás chránilo před sluncem a trochu pomáhalo před teplem. Důležité je mít hodně vody," konstatoval Filip Hlásný.
Vyvrtat studnu hlubokou 60 až 80 metrů trvá den, ale i týden. Podloží je narušené a tvoří se v něm pukliny, což práci ztěžuje. Studna se pak musí ještě vyzdít a osadit pumpou. Staví se na rozcestích větších cest a ve středu vesnic. Na haitském venkově chodí lidé běžně i více než sedm kilometrů denně pro pitnou vodu.
Potok na všechno
„V jednom potoce se lidé myjí, perou prádlo, kousek dál se tam koupou zvířata. Nemoci se pak šíří rychle. Infrastruktura je v této části Haiti špatná. Pro naftu jsme jezdili do města po špatných cestách 80 kilometrů, což nám zabralo pět hodin tam a pět hodin zpět. Když jsme potřebovali plastové trubky, opět to byla záležitost na celý den," sdělil Filip Hlásný.
Haiti je politicky nestabilní stát a nejchudší země západní polokoule. V posledních letech jej také pronásledují přírodní katastrofy. Mladík z Pardubicka se podílel na stavbě 13 studní. Sdružení Fidcon z Jablonného nad Orlicí, se kterým tam jel, už na Haiti postavilo 27 studní a další plánuje. Sdružení je staví ze sponzorských darů a na jednu studnu potřebuje 130 tisíc korun.
„Nejdříve potřebovali jen někoho, kdo rozumí nákladním autům. Později jsem tam začal vrtat také studny. Jsem vyučený elektrikář, dělám autodopravu a zemní práce, takže jsem se jim hodil," uzavřel Filip Hlásný.