Dva své členy vyslal atletický oddíl Hvězda Pardubice, osmička velkých bojovníků vyrazila z Nového Města – tři atleti a pět lukostřelců.

Jedním z velkých es české výpravy mohl být dvojnásobný paralympijský vítěz v hodu diskem Martin Němec, který si navíc v disku a ve vrhu koulí zapsal světové rekordy. „Martin je ale trochu znevýhodněn rozhodnutím Mezinárodního paralympijského výboru o slučování některých kategorií. Bude bojovat s největšími špičkami ještě v dalších dvou kategoriích postižení," prohlásila trenérka Eva Hrdinová.

Mizernou náladou ale kvůli tomu Němec netrpí. „Úzké finále by mělo být jeho jistotou, nevzdáváme se ani představy některého z cenných kovů," dodala pardubická trenérka.

Druhý zástupce jejího oddílu Jan Vaněk jede do Londýna obhajovat bronz z Pekingu, kde získal medaili v hodu kuželkou. „Jeho současná výkonnost je skvělá. Mohl by na medaili zaútočit znovu," věří Eva Hrdinová.

Vaněk půjde do akce už v první soutěžní den, atmosféru na stadionu si osahá už v pátek. Jeho oddílový kolega Němec se do souboje ve vrhu koulí pustí v sobotu a hod diskem absolvuje 5. září.

Z novoměstského týmu se her zúčastní atletické trio Martin Zvolánek (kuželka, disk), Aleš Kisý (koule) dvojnásobný medailista z olympiády  v Aténách Radim Běleš (kuželka, disk). Početná lukostřelecká družina se v Londýně představí ve složení Jiří Klich, Petr Bartoš, Jaroslav Zelenka, Miroslava Černá a Lenka Kuncová. Obě by mohly mít šanci zabojovat o medaili v soutěži družstev.

Nejpřísnější A limit pro paralympiádu splnili ještě pardubičtí atleti Jaroslav Petrouš a Vendula Písaříková. Jenže nízké kvóty pro Českou republiku je do Londýna nakonec nepustily.

Na hry tak odcestovalo pouze devět atletů, přestože limit jich splnilo patnáct.