„Myslím, že letos budou v kurzu zase Chorvatsko, Černá Hora a Bulharsko. Mám pocit, že lidé budou vyhledávat spíš levnější dovolené. Budou opatrní a někteří si dovolenou i odpustí," domnívá se Jana Kalousková, majitelka známé cestovní kanceláře CK Kalousek. První „lasty" podle ní zatím nemají velkou odezvu, lidé očekávají pokles cen. Trend však bude s blížící se hlavní sezonou spíš opačný.

Ceny půjdou nahoru

To potvrzuje i Marcela Vavřínová z ústecké cestovní agentury Ma.Ja.Mi: „Do konce června to ještě půjde, a pak půjdou ceny nahoru." Výhodně teď podle ní vychází Egypt nebo Djerba. „´Lasty´ se už začaly prodávat, je o ně velký zájem. Nejvíc letí Řecko, Turecko a Bulharsko. A nejčastěji klasické pobytové zájezdy, letecky, s all inclusive na jedenáct, dvanáct dní," přibližuje současnou situaci Marcela Vavřínová. Lidé podle ní víc přemýšlejí a šetří na dovolených na „first minute". „Když se jedná o ´last minute´, tak už na peníze nekoukají. Rodina s jedním dítětem utratí kolem čtyřiceti tisíc na týden, se dvěma dětmi do padesáti tisíc na jedenáct až dvanáct dní. Lidé s tím nemají problém. Bohužel jsem se setkala i s lidmi, kteří se kvůli dovolené zadluží," dodává Marcela Vavřínová.
Čekání na „last minuty" zaznamenává nyní Ivo Velička z Velina Tour v Žamberku. Z jeho zkušeností ze začátku roku plyne, že zájem je především o Řecko, Turecko, Bulharsko a Tunis. „Lidé volí, co je pro ně nejvýhodnější, tedy nejlevnější, a to je týden až  jedenáct dní. V případě Tunisu, Turecka a Egypta s all inclusive," dodává Ivo Velička.