Navíc se po celou sezonu mohou turisté těšit také na bohatý program. Má také jednu novinku.

Absolutní novinkou je, že na výlet mohou vzít návštěvníci i své chlupaté miláčky. „Letos jsme rozjeli akci Hrad pejskům. Mohou zdarma se svými pány jak do hradních zahrad, tak na vodítku do expozice. V hradní restauraci jsme pro ně připravili i speciální menu. Snažíme se tím vyjít vstříc majitelům pejsků, kteří se na jiné objekty s nimi nedostanou a musí je nechat třeba zavřené v autech. Proto jsme se pokusili vytvořit jim zázemí, aby se jim tady líbilo," vysvětil kastelán hradu Miloš Dempír. Informace o akci se rozkřikla. Už teď na památku přijíždějí turisté se svými pejsky a chválí.

Hrad připravil také zajímavé kulturní akce. Tou nejbližší jsou Velikonoce. Sobota 19. a neděle 20. dubna se ponesou ve velikonočním duchu. „Program připravujeme s tradiční tématikou, kde nesmí chybět pletení pomlázek, velikonoční výzdoba hradu, a to jak interiérů, tak ostatních prostor. Doprovodný program bude odlehčený a veselý. O zábavu se postará kejklíř, dobová hudba a  šermíři," uvedl  Miloš Dempír.

Také v letošním roce na Svojanově chystají hradní jarmark. „To je akce, kde se nejvíce soustředíme, pokud to počasí dovolí, na řemeslníky,  kteří představují historická řemesla, a jejich produkty. Takže celý hrad by se měl proměnit v jedno velké tržiště," odtajnil kastelán. Slibuje také doprovodný program na vnitřním nádvoří hradu s dobovými tanci a šermem, který nechybí téměř na žádné z akcí.  Jarmark letos vychází na 10. a 11. května.

První červencový víkend bude zasvěcený královským slavnostem, které jsou nejvýznamnější událostí historického sídla. „Přijede královský průvod s rodinou krále Přemysla Otakara druhého a královny Kunhuty, tedy jedněch z prvních majitelů hradu, kteří Svojanovu udělali největší jméno," přiblížil Miloš Dempír. Tato akce bývá velkou atrakcí pro návštěvníky.

Festival akustické hudby je naplánovaný na 19. července. Představí netradiční hudební žánr, který nepotřebuje  další nazvučení. „Do hradních prostor je tato hudba velice příjemná. Festival si rok od roku nachází čím dál větší oblibu. Poslední dva ročníky měly obrovskou návštěvnost," poznamenal kastelán.

Ve dnech  2. a 3. srpna bude hrad hostit tradiční divadelní pouť. „Mimo jiné se nám podařilo opět zajistit účast Jana Přeučila a Evy Hruškové, kteří se k nám rádi vracejí a návštěvníci je mají také rádi," řekl Miloš Dempír. Další srpnovou akcí je třicetiletá válka. „O víkendu 23. a 24. srpna se na hrad sjede několik šermířských uskupení. Desítky rytířů    a šermířů předvedou hromadné bitvy a potyčky z tohoto historického období," naznačil kastelán.

Poslední akcí letní sezony jsou 20. a 21. září slavnosti lovu. „Vloni se nekonaly, ale letos se k nim opět vracíme. Tradice loveckého hradu si o toto téma říká," poznamenal kastelán hradu Svojanov Miloš Dempír.